BTS tworzy historię z wygraną na VMA, ale co to tak naprawdę znaczy? | CRUSHONYOU


BTS,  znani również jako Bangtan Sonyeondan lub najpopularniejsza grupa na świecie, właśnie stworzyli historię. Ponownie. Pobijanie rekordów i wygrywanie nagród stało się ich drugą naturą tak samo jak reakcja litościwym śmiechem na suchary najstarszego z członków - Jina. Jednak wygrana MTV w kategorii dla Najlepszego Teledysku Popowego niesie ze sobą pełne niuansów znaczenie. 

Septet w którego skład wchodzą RM, Jin, Suga, J-Hope, Jimin, V i Jungkook kandydowali w tym roku w kategoriach Najlepsza Choreografia, Najlepszy Teledysk Popowy i Najlepszy Teledysk K-popowy z teledyskiem do “ON.” Już wcześniej wygrali nagrody VMA - nagrodę dla Najlepszej Grupy, przyznaną przez fanów oraz nagrodę dla Najlepszego Teledysku K-popowego w 2019 roku — jednak ich nominacja w kategorii Najlepszy Teledysk Popowy to pierwszy raz kiedy grupa, a dokładniej azjatycka grupa otrzymała nominację w jednej z głównym kategorii ceremonii. 

W 2019 roku  VMA dodało kategorię Najlepszy Teledysk K-popowy, ale ten ruch spotkał się z ostrym sprzeciwem ze strony krytyków oraz fanów. Dla wielu było to ksenofobiczne posunięcie, ponieważ poczuli, że stacja dalej gettoizuje międzynarodowych (w znaczeniu nie-zachodnich) artystów, mimo tego, że BTS szczycą się osiągnięciami, które przewyższają ich kolegów nominowanych w głównych kategoriach. Ich teledysk z 2019 roku “Boy With Luv,”  był wtedy najgorętszym debiutem w historii YouTube, osiągając w ciągu 24 godzin od wydania 74,6 milliony wyświetleń (Taylor Swift była zaraz za nimi)

Po fali krytyki płynącej w internecie, MTV pospiesznie dodało 3 nowe kategorie w których głosują fani  — niby przypadkiem dodając BTS do nowej kategorii "Najlepsza Grupa", w której wygrali. Dla wielu fanów, szczególnie fanów BTS - ARMY, ten gest był nieco spóźniony. Koniec końców poczuli jakby stacja chciała zabezpieczyć swoją oglądalność i udobruchać fandom a nie szczerze uszanować i dostrzec artyzm koreańskich muzyków. 

W tym roku MTV próbowało rekompensaty dla BTS w formie miejsc przy stoliku dla zwycięzców w kategorii Najlepszych Teledysków Popowych — a biorąc pod uwagę, że teledysk do "ON" ma znacznie więcej wyświetleń niż konkurenci (w momencie pisania tego artykułu - 237 milionów i końca nie widać), gdyby tego nie zrobili to byłoby znaczące pominięcie. VMA zarezerwowali dla BTS również pierwszy w ich karierze występ wraz z debiutem ich nowej anglojęzycznej piosenki w stylu nu-disco, "Dynamite. I choć dla jednych był to krok w dobrą stronę, to inni wciąż odczuli to jako zlekceważenie grupy w kwestii najbardziej prestiżowych, ogólnych nagród jak Teledysk Roku czy Artysta Roku. 

Fani oczywiście ucieszyli się z kolejnych nagród — wygrana to wygrana mimo wszystko, a ta była historyczna. Dało się jednak wyczuć w powietrzu zmianę wokół tegorocznego dyskursu VMA. Taką zmianę, że członkowie ARMY jak również wielu międzynarodowych fanów muzyki w ogólnym ujęciu zaczęło kwestionować, dlaczego legalizacja stacji w ogóle ma znaczenie. “Dynamite” zrównało z ziemią premierę na YouTube zebrało 10 milionów wyświetleń w mniej niż pół godziny. Album BTS Map of the Soul: 7 nadal jest najlepiej sprzedającym się wydawnictwem w Stanach w tym roku, a grupa dalej wyprzedaje stadiony niezależnie od czyjejkolwiek aprobaty (m.in Grammys). Zachodnie gale rozdania nagród są uznawane za najważniejszą miarę sukcesu.  To dlatego określenie przez reżysera filmu "Parasite", Bong Joon-Hona, Gali Oscarów jako "lokalnego wydarzenia" wydawało się takie wywrotowe. Postawy jednak ulegają zmianie a względnie niewzruszona reakcja fanów jest zwiastunem tej ewolucji. 

“ON” to utwór o odwadze i uporze. O byciu wytrwałym i podążaniu naprzód pomimo wyzwań, ponieważ rezygnacja z marzeń byłaby losem gorszym od śmierci. Mając w pamięci ten etos, na pierwszy plan wysuwa się to co liczy się najbardziej — dotarcie poprzez sztukę do tak wielu ludzi jak to tylko możliwe. Na konferencji prasowej po wydaniu "Dynamite" raper Suga odpowiedział na pytanie o aspiracje na listach przebojów w ten sposób: “Stworzyliśmy tę piosenkę, aby dać ludziom, którzy jej słuchają, siłę. Naszym celem jest, aby usłyszało ją tak wiele osób jak to możliwe." I BTS udowodnili, że można to zrobić, mając lub nie mając 'Moonman' na swojej półce. 

Źródło: https://www.refinery29.com/en-us/2020/08/9976067/bts-vmas-2020-best-pop-award-win-record-first-korean-group
PL trans: Gabi @     CRUSHONYOU