Suga, Map of the Soul: 7

Suga snuje refleksje nad triumfalnym powrotem Agusta D z 'D-2' 200522 | CRUSHONYOU

W sierpniu 2016 roku Suga z BTS wydał swój pierwszy mixtape, Agust D. Na tej składance raper i kompozytor otwarcie rozmyślał nad swoją karierą i życiem, przybierając tożsamość Agusta D i szczerze dzieląc się ze światem swoją muzyczną tożsamością jako jednostka, gdy jego zespół stał nad przepaścią kariery. W kolejnych latach BTS tworzyli historię, bijąc rekordy jeden za drugim. Teraz, po czterech latach, wrócił z niespodzianką, wydając w piątek 22 maja swój mixtape D-2.

Kolekcja z “Daechwita” na czele koronuje Sugę na triumfalnego króla, który z dna dotarł na sam szczyt światowej muzyki. Z towarzyszącym jej teledyskiem, który odpowiednio przedstawia Sugę pnącego się na najwyższe wysokości jako król Korei, 10-utworowa składanka wyraża punkt widzenia artysty na miejsce, w którym obecnie jest oraz jego postrzeganie świata.

Przez całe D-2, od samego początku z refleksyjnym, żartobliwym "Moonlight" po melancholijną balladę zamykającą - "Dear my friend" z udziałem Kim Jong Wan z NELL, drugi mixtape Sugi służy jako dźwiękowy relikwiarz jego obecnego stanu myśli i emocji. Czy to stawiając wojownicze pytanie "What do you think?" w stronę hejterów, gdy on sam wzrusza ramionami na to jak inni mogą go widzieć lub wykorzystywać go, czy rozmyślając nad stanem świata wraz z kumplem z zespołu, RM'em, w utworze "Strange" czy też rozważając ruszenie naprzód po żalach przeszłości wraz z MAXem w "Burn It," każda piosenka oferuje świeże podejście do tego, co to znaczy być Sugą w 2020 roku.

Przed wydaniem D-2 Suga porozmawiał z Billboardem na temat nadciągającego mixtape'u i co znaczy dla niego i jego tożsamości jako artysty.

Po raz pierwszy przywracasz do życia swoją personę Agusta D w solowym wydaniu od czasu pierwszego mixtape'u w 2016 roku. Jakie to uczucie ponownie zajrzeć do tej części siebie i podzielić się nową muzyką ze światem w 2020 roku?

To frajda. Mam nadzieję, że każdemu spodoba się to udokumentowanie mnie od 2016 roku, aż do teraz.

W przeszłości wspomniałeś o wydaniu tego mixtape'u, dlaczego teraz był odpowiedni czas na niego?

Z racji kwarantanny znalazłem czas, żeby popracować nad swoją muzyką i mogłem skompilować 10 pełnych utworów na składankę.

Uważasz, że dojrzałeś jako artysta od czasu wydania Agust D i powrotu z D-2?

Myślę, że to już powinni ocenić słuchacze. Spróbowałem wielu rzeczy i liczę na to, że im się spodobają.

Jak, o ile w ogóle, zmieniło się twoje podejście do tworzenia piosenek od momentu poprzedniego mixtape'u?

Jest znacznie bardziej wyluzowane. W 2016 roku reagowałem troche emocjonalnie. Wszystko robione było na pełnej mocy. Gdy pracowałem nad nowym mixtapem, słuchałem tego poprzedniego i gdyby kazano mi to zrobić ponownie, myślę, że nie byłbym w stanie. Cieszę się, że zostało to udokumentowane tak jak było. Mój poprzedni mixtape skupiał się bardziej na byciu lepszym w rapowaniu, w robieniu muzyki, dźwięku, na miksowaniu i masteringu i tak dalej. Od tamtej pory pracowałem nad wieloma projektami i nie koniecznie próbowałem być perfekcyjny. Perfekcja jest nieuchwytnym terminem. Ja po prostu zrobiłem co w mojej mocy.

Czy za tytułem albumu D-2 kryje się jakieś znaczenie, poza byciem drugim dziełem Agusta D? Brzmi prawie jak odliczanie, czyli tak jak promowany był w mediach społecznościowych.


Lubię niespodzianki, więc sam wymyśliłem promocję. Nie chciałem wypuszczać go w D-DAY i też nie satysfakcjonował mnie tytuł Agust D 2. Dlatego chciałem wydać go w D-2, aby zaskoczyć osoby, które czekały, aż mixtape wyjdzie w D-DAY.

Od początku do końca, D-2 jest doświadczeniem wzbudzającym wielkie emocje, ukazującym zarówno twoje myśli o samym sobie jak i o świecie. Jak chciałbyś, aby ludzie odebrali ten mixtape?

“Tak żyłem od dnia 16 sierpnia 2016 roku." Skoro pierwszy mixtape skupił się na opowiedzeniu o przeszłości, ten nowy opowiada o teraźniejszości.

Gdzie znalazłeś muzyczną inspirację do tego albumu?

Odpowiedź na to pytanie zawsze jest taka sama: każda chwila i każde zdarzenie. Mam nawyk nagrywania i robienia notatek, więc czasami mam miłą niespodziankę, kiedy je przekopuję i odkrywam teksty. Niektóre teksty, które sobie zapisałem bez namysłu stały się naprawdę cenne.

Czujesz, że jest różnica między Suga, a Agustem D oraz między tą dwójka, a Min Yoongim?

Można powiedzieć, że jest i nie ma różnicy. "Ja", "ja" i "ja". Są różne, ale i takie same.

Utworem przewodnim jest "Daechwita", w którym łączysz tradycyjne wojskowe melodie i pansori z nowoczesnymi hip-hopowymi dźwiękami oraz określasz siebie jako tygrys - historyczne stworzenie przedstawiające Koreę. Są to motywy, które wkomponowano w wiele utworów BTS, jak elementy muzyki tradycyjnej, odniesienia do tożsamości Korei i ciebie jako Koreańczyka. Dlaczego wracasz do tej narracji w swoich utworach i co sprawiło, że chciałeś włączyć daechwita do piosenki i albumu?

Wszystko zaczęło się od ceremonialnego chodu króla. Daechwita grane jest w marszach wojskowych i zainspirowało mnie do zrobienia sampla z tym dźwiękiem, a skoro utwór zwiera wiele elementów tradycyjnej muzyki koreańskiej, to sensowne było nagranie teledysku w miejscach historycznych. Nie koniecznie celowo użyto aspektów kultury koreańskiej. Było to raczej naturalnym procesem z którego wyłoniły się ciekawe pomysły w trakcie tworzenia.

Na tym albumie współpracowałeś z kilkoma artystami takimi jak RM, NiiHWA, MAX i King Jong Wan z NELL. Jakie było ogólne doświadczenie?


Bardzo ciekawe. Chciałem współpracować z większą ilością artystów, ale niektórzy byli niedostępni z osobistych powodów. Mam nadzieję, że następnym razem będę mógł z nimi pracować. Jednym z artystów, z którym miałem szansę pracować był Kim Jong Wan z Nell, który przyznał, że podobał mu się mój mixtape z 2016 roku. Doceniam to, ponieważ był moim idolem, kiedy byłem młody.

Jaki myśl zawarta na D-2, chciałbyś, aby sprawiła, że słuchacze będą nad nią rozmyślać?

“Nikogo nie obchodzi jak żyjesz, co z tego
Twoja normalność jest moja niezwykłością
Twoja niezwykłość jest moją normalnością” - “People”

Źródło: https://www.billboard.com/articles/columns/k-town/9389021/bts-suga-talks-agust-d-mixtape-d-2
PL trans: Gabi @ CRUSHONYOU