BTS. Wszystko, co trzeba wiedzieć o królach K-POPU. Zupełnie nieoficjalny przewodnik (Egmont.pl)

"BTS. Wszystko, co trzeba wiedzieć o królach k-popu" - RECENZJA | CRUSHONYOU


Dzięki uprzejmości wydawnictwa Egmont, miałyśmy możliwość przeczytać przed publikacją ich nową książkę, opowiadającą o BTS. Napisana przez Malcolma Mackenzie – brytyjskiego freelancera, edytora i pisarza, książka nosi tytuł BTS. Wszystko co trzeba wiedzieć o królach k-popu. Brytyjczyk ma również na swoim koncie publikacje o gwiazdach światowego formatu takich jak Lady Gaga, Ariana Grande czy Adele, a także publikacje o serialu Przyjaciele i pierwsze książki o świecie k-popu. Jak sam autor zaznaczył, książka ma stanowić nieoficjalny przewodnik po karierze i życiu BTS.

BTS. Wszystko co trzeba wiedzieć o królach k-popu. zawiera informacje na temat twórczości zespołu, ich kariery od samego jej początku. Rzetelnie przedstawia też osiągnięcia zespołu i poobijane przez nich rekordy. Autor umieścił w książce spis wykorzystanych przez niego źródeł, zarówno tych z rzetelnymi artykułami, jak i plotkarskimi newsami. Autor zwrócił uwagę czytelników na wartościowość twórczości grupy i wspomniał o ich działalności charytatywnej. Naszej uwadze nie mogło jednak umknąć ksenofobiczne traktowanie zespołu pod przykrywką żarcików o firanach, koszulach oraz zaskoczenie, że zespół jest ambasadorem UNICEF. Książka może dostarczyć informacji nowym, niezorientowanym fanom zespołu, jak wyglądały początki BTS i ich pierwsze koncerty, jednak dla długoletnich fanów nie wnosi nic nowego. 

Ze strony technicznej publikacja jest bardzo dobrze wykonana: ma twardą oprawę, strony zrobione są z grubego papieru, jest mocna i nie rozpada się, jednak szatą graficzną przypomina czasopisma poświęcone nastolatkom, co jednocześnie sugeruje do jakiej grupy wiekowej jest ona skierowana. Tym samym autor w pewnym stopniu generalizuje grono odbiorców, zakładając, że są to jedynie młode osoby, co nie jest w rzeczywistości prawdą, gdyż fandom BTS jest zróżnicowany pod każdym względem. Niestety słownictwo wyjęte rodem z magazynu dla młodzieży nie służy obiektywnemu opisaniu zespołu, ich charakterów, wybieranych przez członków zespołu kreacji i choreografii. Teksty i ciekawostki zawarte w książce są mocno naciągane.

W publikacji pojawiają się też błędy merytoryczne i nieścisłości wynikające z samego przekładu książki. Tłumaczka ma na swoim koncie inne przewodniki i książki kucharskie, zatem błędy jakich można się dopatrzeć wynikają z jej niewiedzy lub niewystarczającego researchu na dany temat. Takie błędy w tłumaczeniu źle wpływają na odbiór tekstu przez czytelników. 

W przewodniku pojawia się wiele całkowicie niepotrzebnych treści jak, na przykład, niestosowne – przez wymuszony humor – opisy choreografii, “dziewczęcości” wyglądu członków zespołu i kreacji noszonych przez nich na galach i koncertach oraz mylące pojęcia – podział na linie, które umniejszają umiejętności członków zespołu.

W publikacji pojawia się też naditerpretacja znaczenia tytułu piosenki „Not Today”, jako rzekome nawiązanie do wspierania przez BTS zwyciężczyni programu RuPaul’s Drag Race i społeczności drag queen. 

Obecnie na rynku istnieje wystarczająco dużo publikacji o BTS, a kolejne książki nie wnoszą dla czytelników nic nowego. Zapewne dla osób, które są nowicjuszami w fandomie, książka będzie przystępna, pomocna i w pewnym stopniu satysfakcjonująca. Jednak dla tych, którzy mają większe pojęcie o karierze BTS zauważalne będą nieścisłości.

Książka jako przewodnik powinna zawierać praktyczne wiadomości z danej dziedziny lub tematu. I o ile przewodnik po BTS zawiera podstawowe informacje i istotne fakty na temat grupy, pełen jest również komentarzy i dopowiedzeń, które tak naprawdę nic nie wprowadzają, a mają jedynie podkolorować jej atrakcyjność. Dla szukających większej niż podstawowa dawki informacji, książka będzie zdecydowanie niewystarczająca, a niektórym może wydawać się ona wręcz infantylna.

Ayo, Kami, Yukianna, Gabi i Gosia