Jak powołano do życia stadionowy hymn, "Inner Child"  200303 | CRUSHONYOU


Kompozytorzy, którzy pracowali nad solowym utworem V opowiadają o pisaniu piosenek w różnych kulturach świata i jak to jest pracować z najpopularniejszą grupą na świecie. 

Ku wielkiemu oczekiwaniu i podekscytowaniu na całym świecie, późnym lutym BTS wydali swój czwarty studyjny album "Map of the Soul: 7"

Tydzień po wydaniu, najnowszy album septetu pobił wiele rekordów, łącznie z największą ilością sprzedanych w ciągu tygodnia płyt w tym roku. To pomogło im również osiągnąć po raz czwarty najlepszy hit Stanach, czyniąc BTS grupą, która najszybciej tego dokonała od czasów Beatles'ów w latach 60-tych. 

Podczas, gdy fani świętują, istnieje mała grupa ludzi, którym ten rekord jest jeszcze bliższy.

Pięcioro współ-kompozytorów stadionowego hymnu “Inner Child” obok V, RM i Pdogga - Ellis Miah, Ryan Lawrie (znany jako Koolkid), Adien “ADN” Lewis i duet Matthew Thomsona oraz Max Grahama, którzy razem tworzą Arcades.

Porozmawialiśmy z każdym artystą stojącym za tworzeniem utworu, o tym jak powstał i co dla nich znaczy. 

Arcades na temat tworzenia hymnu stadionowego


Dla londyńskiego duetu Arcades jest to trzeci utwór BTS, po “Mikrokosmos” i “Jamais Vu”, a Matt Thomson i Max Graham wciąż są podekscytowani bardziej niż kiedykolwiek. 

“Spędzasz swoje życie, próbując zyskać uwagę nawet od tych pomniejszych zespołów i niektórzy są jak 'taa, dzięki, ale nie.' A nagle zostajesz pchnięty do udziału w albumie. To niesamowite." 

Pierwotnie, gdy dwójka producentów zaczęła pracować nad partią gitarową zeszłego lata, "Inner Child" nie posiadało tego stopniowego natężenia ku refrenowi w stylu hymnu, który natychmiast przywołuje wyobrażenie stadionu pełnego koncertowiczów. 

“Początkowo utwór nie był tak porywający. Gdy zaczęliśmy tworzyć go na przestrzeni czasu, razem z Pdoggiem, zdaliśmy sobie sprawę, że musimy zrobić z tego coś znacznie większego," wyjaśnił Graham. 

“Pierwsza zwrotka jest tak naprawdę tylko akustyczną gitarą. Daje poczucie bycia blisko muzyki, takiej intymności.  A gdy utwór się rozkręca i dociera do refrenu, brzmienie staje się potężne."

"Myślę, że dużo zawdzięcza żywej perkusji i chwytom gitarowym," dodał. 

Choć teksty zawsze pochodzą od BTS, duet jest zaznajomiony z gustem muzycznym Taehyunga i twierdzi, że Coldplay może być dobrym odniesieniem jako, że brytyjski zespół znany jest ze stadionowych, wspólnie śpiewanych partii.

Aby dodać utworowi wielkości, której wymagał, duet wziął udział w nagraniu chórków. 

“Wiemy, że Taehyung jest wielkim fanem Coldplay. "Winter bear" i wszystkie tego typu piosenki pokazują jego zamiłowanie do gitarowych, folkowych, indie brzmień," powiedział Graham.

“Myślę, że wiele osób było zaskoczonych tym utworem, ponieważ jego piosenki, tak bardzo jak mają pewien klimat, to ogólnie są intymne, a tym razem zrobił coś na skalę wielkiego stadionu,” powiedział Thomson.

Duet po raz pierwszy napotkał BTS, gdy J-Hope dodał ich muzykę do swojej playlisty na Spotify, pomagając im przebić się do septetu. 

I był James F. Reynolds, jeden z ich menadżerów i inżynierów dźwięku, który szczegółowo pracował nad nagraniami BTS. 

W zeszłym roku widzieli BTS na żywo na stadionie Wembley w Londynie, jak 60 tys. fanów śpiewało z zespołem utwór “Mikrokosmos”, podczas pokazu fajerwerków.

Wspominając tamten czas, kompozytorzy mówią, że wyczekiwali podobnych chwil z udziałem “Inner Child.”

“Sądzę, że to się nigdy nie znudzi," podsumowali.

Ellis Miah na temat pokonywania barier i #InnerChildChallenge


Pracujący dla takich artystów jak Miley Cyrus, RuPaul czy the Backstreet Boys, piosenkarz, tekściarz, DJ i producent z LA pracował nad melodią do “Inner Child.”

I nawet, jeśli w "małym stopniu", to dumny jest z bycia częścią tworzenia i pokonywania rekordów grupy.

“Najbardziej zaskakujące w tym wszystkim jest to, że mam wrażenie iż często lubimy mówić, "Och, muzyka jest uniwersalna." Zazwyczaj, gdy słyszymy to wyrażenie, ludzie mają na myśli inne kraje, które słuchają muzyki po angielsku nawet jeśli nie rozumieją o czym śpiewają."

“Było to bardzo jednostronne, więc niesamowite, że nam udało się to zrobić inaczej," powiedział. 

Choć “Map of the Soul: 7” niezaprzeczalnie odniósł komercyjny sukces, Miah by poruszony miłością, jaką szerzy a szczególnie wyzwanie pod hashtagiem #InnerChildChallenge - fani publikujący zdęcia siebie z dzieciństwa obok siebie obecnie. 

“Z początku była to tylko taka zabawa - fani publikowali swoje zdjęcia z czasów dzieciństwa i to jak wyglądają teraz. Później obróciło się to w nieco innym kierunku i zaczęli dzielić się szczerymi historiami - o depresji, trudnościach będąc osobą homoseksualną, posiadaniem innego koloru skóry czy dorastaniem w małym miasteczku.  growing up in a small town.

“A gdy wychodzisz i widzisz falę fioletowych serduszek i życzeń - nigdy czegoś takiego nie doświadczyłem.”

Koolkid na temat pisania piosenki między LA, Londynem a Seulem. 


“Zaczęliśmy pisać tę piosenkę w LA, potem wróciliśmy do Londynu a później do Seulu, gdzie chłopcy pracowali nad nią, po czym wróciła do nas i dodaliśmy nasz akcent. I znowu wróciła do nich - to było trochę jak skakanie przez morze," powiedział Koolkid o tworzeniu "Inner Child". 

Szkocki kompozytor był współautorem "Mikrokosmos" z poprzedniego albumu grupy “Map of the Soul: Persona.”

Te dwa utwory mają pewne podobieństwa. 

“W przypadku ‘Mikrokosmos,’ utwór mial bardzo stadionowe brzmienie, klimatyczne i płynące z głębi serca. I myślę, że w  “Inner Child” chcieliśmy to w pewien sposób odwzorować i sprawić, aby każdy wstał, poczuł muzykę i był jej częścią.”

Początkowo nie wiedział, że utwór będzie solówką V, ale ogromnie cieszył się z rezultatu.

“Kiedy pracowaliśmy z BigHit i BTS, myśleliśmy, że chodziło o całą grupę, bo RM też z nami pracował. Gdy otrzymaliśmy utwór, okazało się, że śpiewał jeden z nich i był to Taehyung.

“Uwielbiam Taehyunga, jego własne dzieła artystyczne i niezwykłe zdolności muzyczne, dlatego byłem naprawdę zadowolony.”

Adien ‘ADN’ Lewis na temat tekstu “Inner Child”


Kompozytor i producent Adien ‘ADN’ Lewis jest fanem BTS od momentu, gdy natknął się na “Spring Day” i “Blood Sweat and Tears.”

“Podczas, gdy Arcades i PDogg pracowali nad produkcją, Elli, Koolkid i I zajmowaliśmy się melodią, rytmem i angielskim tekstem, tworząc demo,” powiedział.

“Myślę, że w przypadku BTS świetne jest to, iż mają jasną wizję tego, czego chcą, zatem jako kompozytor jesteś tutaj, aby umożliwić tę wizję i pomóc powołać ją do życia," dodał autor z LA. 

Lewis zasnął czekając na wydanie utworu w dzień wydania albumu. Gdy obudził się o 4:00 nad ranem i piosenka byłą już dostępna, pognał ją przesłuchać.

“Leżałem na łóżku przy zgaszonym świetle i słuchałem ‘Inner Child.’ Trochę się rozkleiłem wtedy.”

Dla niego jeden konkretny fragment się wyróżnia: “Pragnę uścisnąć wszystkie kolce pączkującej róży."

“Przemawia do mnie, ponieważ zasadniczo mówi o tym, że minusy i przeciwności w życiu czynią cię tym kim jesteś teraz. Utwór bardzo podnosi na duchu i pociesza.”

Źródło: http://www.koreaherald.com/view.php?ud=20200302000829
PL trans. Gabi @ CRUSHONYOU