"BTS to gatunek" - rozmowa o Map of the Soul:7 200222 | CRUSHONYOU

Międzynarodowe gwiazdy popu dyskutują nad procesem kreatywnym swojego najnowszego wydawnictwa i rzucają światło na rozrastającą się społeczność twórców w Korei Południowej. 

Międzynarodowe gwiazdy - BTS, są przyzwyczajeni do pobijania światowych rekordów. Robią to na okrągło. 

W 2018 roku septet był pierwszą koreańską grupą, która otrzymała Złoto od RIAA za remix Steve'a Aokiego do kawałka "Mic Drop," z 2017 roku w którym rapował również  Desiigner. Utwór, obecnie już Platyna, stał się pierwszym hitem grupy w Stanach i rozpoczął ciąg amerykańskich hitów i rekordów południowo-koreańskiego zespołu. Tego samego roku, grupa stała się pierwszymi koreańskimi artystami którzy zdobyli szczyt listy Billboard 200 z albumem Love Yourself: Tear. 

BTS wracają by zdominować ponownie listy z albumem Map Of The Soul: 7. Wydane zaledwie wczoraj (21. lutego), nowy album już jest najlepiej sprzedającym się albumem w tym roku na świecie. Kolejny dzień, kolejny rekord w karierze BTS. 

Map Of The Soul: 7, czyli czwarty pełny album BTS jest kolejnym odcinkiem trwającej serii Map Of The Soul. Podejmuje na nowo wątek EPki z 2019, Map Of The Soul: Persona. Oprócz piosenek z poprzedniego albumu, Map Of The Soul: 7 rozszerzony jest o motywy i tematy z ogólnej serii, włącznie z konceptami persony, cienia i ego.

"[Map Of The Soul: 7] jest kontynuacją poprzedniego albumu zatytułowanego Persona" powiedział RM Akademii Muzycznej. "Tym razem zawarliśmy dwa kolejne motywy: cienia i ego i stworzyliśmy album - 7. Różnica jest w personie, czyli takie masce społecznej przed dobrymi rzeczami, które mamy, jak centrum uwagi. Tym razem na albumie opowiadaliśmy o prawdziwych odcieniach i cieniach, które trzymaliśmy w środku jak i również  wielki manifest, który dopuściliśmy do siebie: wszelakie cienie jako nasze przeznaczenie, a my będziemy iść naprzód."  

Pod względem dźwięków, Map Of The Soul: 7 sięga po kilka gatunków i brzmień. W utwór otwierającym album, "Intro: Persona" RM rapuje do  gitarowego, władczego hip-hopowego bitu, natomiast "Interlude: Shadow," solowy utwór Sugi to nastrojowa popowa ballada, która przemienia się w industrialnego potwora rapu.

Map Of The Soul: 7 raz na zawsze uwalnia grupę z ram gatunkowych

"Uważam, że obecnie coraz mniej istotne jest rozróżniania muzyki na gatunki," mówi Suga. 

"Naszym gatunkiem jest BTS. To jest gatunek, który chcemy wykonywać i muzyka, jakiej pragniemy. Nowy gatunek," dodają Jungkook, V i J-Hope.

W dzień wydania albumu, Akademia Muzyczna dorwała BTS  wszystkich siedmiu członków w Park Hyatt New York w środkowym Manhattanie, aby przedyskutować proces kreatywny i głębsze znaczenie albumu Map Of The Soul: 7, listę wymarzonych gwiazd do współpracy  i wzrastającą obecność artystów z ich ojczyzny.

Wywiad został edytowany dla jasności i zwięzłości. Tłumacz tłumaczył wszystkie odpowiedzi BTS, z wyjątkiem RM'a. 

Możecie opowiedzieć o procesie tworzenia Map Of The Soul: 7? Czym różni się od waszych pozostałych albumów? 

Suga: Zajął nam trochę dłużej i jest pierwszym pełnym albumem od pewnego czasu.  tworzenie albumu to nie tylko tworzenie muzyki. Mamy piosenki, choreografię i wiele innych elementów, które ida w parze, dlatego zajmuje to tyle czasu. Gdy już zaczęliśmy prace, zaczeła się rozkręcać i było zabawnie. 

Album zawiera solowe utwory, które podkreślają cechy każdego z was. Jak album odzwierciedla każdego członka grupy? A jak odzwierciedla BTS jako grupę? 

Jungkook: Myślę, że z osobna, naprawdę zawiera nasze pomysły, to co chcieliśmy przekazać poprzez muzykę i to właśnie wnieśliśmy do niego.

RM: Dla nas jako grupy jest wielkim oświadczeniem lub manifestem, że zaakceptowaliśmy nasze cienie i ego w tym samym czasie co część naszego przeznaczenia. Więc to jest tak, że będziesz szedł dalej i możesz nieść ból, a my będziemy kontynuować. 

Map Of The Soul: 7 odzwierciedla siedem lat od czasu debiutu BTS w 2013 roku. Co było największą lekcją życiową i lekcją w karierze do tej pory? 

Jin: Dzięki tym tutaj chłopakom, nauczyłem się coś więcej na temat muzyki. Kiedy zaczynałem, nie wiedziałam zbyt wiele na jej temat, ale nauczyłem się jak pisać piosenki i tworzyć melodie. Właśnie to wyniosłem z tych siedmiu lat, dzięki nim. 

Jungkook: Myślę, że nauczyłem się tego jak bardzo cenna i ważna jest dla mnie muzyka. Nagrywanie muzyki na ten album, praca nad nią  - cały ten proces, był da mnie pełen zabawy i znaczenia ponieważ, jak już wspomniałem, odkryłem jak ważna jest dla mnie muzyka. 

Nowy album zawiera współprace z Halsey i Sią. Z jakimi innymi artystami chcielibyście współpracować?

Wszyscy (głośno krzycząc): Ariana, Travis, Taylor, Beyoncé, Billie Eilish, Post Malone, "Big" Nas, Lil Nas X!

RM: Dajcie cynk naszej wytwórni. 

Wasza muzyka sięga do wielu gatunków, od rapu po pop. Są jakieś inne gatunki czy brzmienia, które chcieliśmy w przyszłości odkryć? 

Suga: Uważam, że obecnie coraz mniej istotne jest rozróżniania muzyki na gatunki. 

Jungkook, V, J-Hope: Naszym gatunkiem jest BTS. To jest gatunek, który chcemy wykonywać i muzyka, jakiej pragniemy. Nowy gatunek

Map Of The Soul: 7 jest kontynuacją Map Of The Soul: Persona. W jaki sposób są one powiązane? A czym się różnią? 

RM: Jak wspomniano, [Map Of The Soul: 7] jest kontynuacją poprzedniego albumu zatytułowanego Persona. Tym razem zawarliśmy dwa kolejne motywy: cienia i ego i stworzyliśmy album - 7. Różnica jest w personie, czyli takie masce społecznej przed dobrymi rzeczami, które mamy, jak centrum uwagi. Tym razem na albumie opowiadaliśmy o prawdziwych odcieniach i cieniach, które trzymaliśmy w środku jak i również  wielki manifest, który dopuściliśmy do siebie: wszelakie cienie jako nasze przeznaczenie, a my będziemy iść naprzód. Połączyliśmy wszystkie 3 motywy i wyszła seria. 

K-pop rozprzestrzenił się na całym świecie w ciągu ostatnich kilku lat. Gdzie z tego miejsca zmierza K-pop? Co chcielibyście, aby wydarzyło się w tej społeczności? 

Suga: Jak wspomniałem, pozycja K-popu naprawdę rozwinęła się na świecie. Ale bardziej niż dostrzeżenie gatunku, czy wzrost K-popu jako gatunku, chciałbym, aby więcej koreańskich artystów zostało zauważonych na całym świecie. Myślę, że jest wielu utalentowanych artystów z Korei i to wspaniałe, gdy tak mały kraj i tak wielu utalentownych ludzi wychodzi poza jego granice. To chciałbym zobaczyć.

Jak już mówimy o utalentowanych artystach, jak się czuliście, gdy Parasite zdobył tak wiele nagród na tegorocznych Oscarach?

RM: Poczuliśmy się jakbyśmy wygrali Grammy. Parasite to świetny film, również obejrzałem w kinie. I tak jak powiedział Suga, my wiemy, że w Korei jest wiele utalentowanych osób, również poza K-popem czy kinem koreańskim, czy czym innym. Wyróżnienie Parasite jest też naszym wyróżnieniem. Cieszymy się. 

źródło: https://www.grammy.com/grammys/news/bts-talk-new-album-map-soul-7-genre-bts
PL trans: Gabi @ CRUSHONYOU