BTS z nagrodą na Golden Disc Awards

RM porusza temat manipulacji listami i zestawieniami 200106 | CRUSHONYOU


Gala Golden Disc Awards, która miała miejsce w Korei Południowej w zeszły weekend, była świadkiem wielkiej wygranej światowej sensacji K-popu - BTS. 


Jak donosi Soompi, septet wygrał sześć nagród na dwudniowej ceremonii, która nagradza najlepsze cyfrowe i fizyczne wydania w 2019 roku. BTS stworzyli historię zostając pierwszymi artystami, którzy zdobyli w jednym roku dwie najważniejsze nagrody - Album Roku (Disc Daesang) i Piosenka Roku (Digital Daesang).Ale tym co poruszyło fanów grupy (ARMY) i fanów muzyki były słowa lidera RM'a podczas przemowy, gdy odbierali nagrodę. Powiedział: “Golden Disc Awards jest naszą ostatnią galą nagród z pierwszej dekady, jak również pierwszą galą drugiej dekady. To wszystko dzięki naszym fanom. Dziękujemy." Następnie dodał: "Mieliśmy szczęście otrzymać tyle miłości i wsparcia od wszystkich dookoła nas. Z ich pomocą, stoimy dziś tutaj w centrum uwagi, mówiąc to, co tylko chcemy powiedzieć. Wiemy jednak, że jest mnóstwo artystów, którzy nie mają lub nie mogą tego mieć. A ci artyści wkładają całe serce w swoją muzykę. Są uczciwymi graczami."25-letni idol zachęcił publiczność do zwracania większej uwagi na tych artystów i nawiązał również do problemu manipulacji listami i zestawieniami. “Mamy nadzieję, że w 2020 roku ich ciężka praca i szczera pasja nie pójdą na marne oraz, że uczciwie zdobędą tutaj grono odbiorców. Krzywdy pierwszej dekady powinny pozostać w tej pierwszej dekadzie. A druga dekada niech przyniesie większe dobro," powiedział.“Wreszcie, chcemy podziękować wszystkim muzykom, którzy nas inspirują i dają motywację. Kochamy was. Kochamy i dziękujemy również naszego personelowi i oczywiście naszym ARMYs." Korea Herald niedawno doniosło, że dochodzeniowy program dziennikarski stacji SBS odkrył, że manipulacja listami i zestawieniami jest wciąż trwającym problemem. Podobno dotyczy pośredników, którzy spotykają się z artystami lub wytwórniami muzycznymi w celu zaaranżowania manipulacji popularnością na listach poprzez wykorzystywanie tysięcy telefonów komórkowych, które puszczają konkretną muzykę. Ta nieetyczna usługa znana jako “sajaegi” jest realizowana za wysokimi opłatami i zazwyczaj spełniana przez reklamy wirusowe jako przykrywka by uniknąć podejrzeń.Sprawa nie jest jednak nowa, jako, że oficjalnie powstała w 2013 roku przez topowe K-popowe agencje takie jak YG Entertainment, SM Entertainment, JYP Entertainment i Star Empire Entertainment.Południowokoreański rząd musiał otworzyć śledztwo w sprawie domniemanych pośredników, ale sprawa została umożona z powodu braku dowodów. 

Źródło: https://www.nst.com.my/lifestyle/groove/2020/01/553946/showbiz-bts-rm-touches-chart-manipulation-golden-disc-awards
PL trans: Gabi @ CRUSHONYOU