Twierdzi się, że BTS przynoszą ekonomii Korei Południowej dochód 4,65 miliardów dolarów rocznie


Koreańska fala dociera do świata sztuki 200114 | CRUSHONYOU


Koreańska fala dociera do świata sztuki: K-popowe gwiazdy nawiązują współpracę z wielkimi artystami. Connect BTS będzie miało miejsce w pięciu miastach i będzie zawierało zlecenia od artystów takich jak Antony Gormley czy Tomás Saraceno

Południowo-koreański, najlepiej sprzedający się boyband - BTS, rozpoczął serię pięciu dużych publicznych projektów na świecie z zakresu sztuki, polegających na współpracy pomiędzy najbardziej znaczącymi na świecie artystami i kustoszami. 

Zgodnie z doniesieniami prasy, która oświadcza, że zlecenia każdego z artystów są wynikiem oceny kustosza, który "współgra z filozofią BTS", CONNECT BTS odbędzie się w pięciu miastach, z każdym projektem dostępnym bezpłatnie dla wszystkich i "szczegółowo udokumentowanym w internecie." 

Pierwszy projekt z serii - audio-wizualne dzieło duńskiego artysty Jakoba Kudsk Steensena otwiera się dziś w londyńskim Serpentine Galleries. Zorganizowany przez kustoszy z Seprentine, Kay Watson i Bena Vickersa, "Catharsis" (do 15. marca 2020) przedstawia symulację cyfrową wyobrażonego na nowo, dawnego lasu i można ją zobaczyć w galerii Serpentine lub na stronie internetowej.

Inne projekty z tej serii zawierają m.in "Fly with Aerocene Pacha" (21. stycznia–22 March 2020) argentyńskiego artysty Tomása Saraceno, który podejmie próbę pobicia kilku rekordów na pierwszy w pełni używający energii słonecznej, lot "bez człowieka". Dzieło wystartuje z Salinas Grandes, największego argentyńskiego słonego jeziora, kończąc się pokazem finałowego filmu w Buenos Aires 22. marca.

By nie zostać prześcigniętym, brytyjski artysta Antony Gormley stworzy rozległy "obraz w przestrzeni" w nowojorskim Brooklyn Bridge Park Pier 3. New York Clearing (2020) będzie się składać z "jednej linii zrobionej z 18 km kwadratowych aluminiowych rur, która zapętla i wije się, nie mając początku ani końca". Do zobaczenia od 4. lutego do 27. marca. 

Ekspozycja dzieła Jakoba Kudsk Steensena w galerii Serpentine w Londynie

Będą miały miejsca jeszcze dwa kolejne projekty. Pierwszy z nich dotyczy dwóch oddzielnych wystaw w seulskim Dongdaemun Design Plaza (DDP), autorstwa brytyjskiej artystki Ann Veronici Janssens i koreańskiego artysty Yiyun Kanga. Drugi natomiast jest grupowym występem 17 artystów w Gropius Bau  w Berlinie. Osoby odwiedzające każdy z  tych pokazów będą miały dostęp do specjalnych wideo wstępnych, nagranych przez zespół, który opowiada o poszczególnych dziełach. 

CONNECT, BTS jest kierowane przez Daehyung Lee, obecnie sprawującego posadę dyrektora artystycznego BTS. Lee, niezależny kustosz koreański, zorganizował pawilon swojego kraju w Venice Biennale w 2017 roku. 

Podczas, gdy świat obmyśla nowe sposoby na przyciągnięcie szerszego grona odbiorców, kooperacja ta otwiera nowatorskie, potencjalnie dochodowe możliwości dla interdyscplinarnej współpracy. 

"BTS stworzyli ruch angażujący milionową publikę na całym świecie," mówi Lee. "ich umiejętność istotnego przemawiania do ludzi pochodzących z różnych kultur, klas społecznych, mających różne pochodzenie etniczne, płeć i tożsamość, przemawia w rezultacie za długotrwałym celem nowoczesnej sztuki, by przenikać stworzone w umyśle granice. Wyobraźcie sobie koncert z tysiącami fanów poruszającymi się harmonijnie, każdy w swoim świecie a zarazem jako część zbiorowego doświadczenia. Rozszerzonego na pięć miast, a oni podążają za tym co dzieje się z grupą." 

Poparcie BTS jest doprawdy znaczące. Są uważani za grupę odnoszącą największy sukces, ich popularność (septet powstał w Seulu w 2013 roku) przyciąga uwagę w turystyce i szacunkowo przynoszą dochód 4,65 miliardów dolarów rocznie dla ekonomii Korei Południowej, co wynosi ok. 0,3 % produktu krajowego brutto. 

Według doniesień, ten projekt —oraz zaangażowani artyści i instytucje—będą cieszyć się odsłoną przed 21,9 milionami obserwujących na Instagramie i 23,6 milionach obserwujących na Twitterze  (znanych potocznie jako "Army") BTS . Dla porównania, Luwr ma 3,6 millionów obserwujących na Instagramie, podczas gdy Ai Wei Wei zaledwie 563 tysięcy i znacznie mniej zainteresowania ze strony młodych osób.

W oświadczeniu BTS mówią, "sztuka współczesna i muzyka to też dwa różne światy. Ten projekt ma dla nas szczególne znaczenie, ponieważ reprezentuje różnorodność i tworzy zbiorowy, pozytywny przekaz dla świata, który cenimy. Poprzez ten projekt, mamy nadzieję odwzajemnić miłość i wsparcie od naszych fanów, Army, i całej grupy odbiorców."

Źródło:https://www.theartnewspaper.com/news/korean-wave-hits-the-art-world-k-pop-stars-collaborate-on-major-artist-project
PL trans: Gabi @ CRUSHONYOU