Kiedy BTS zaczną być traktowani jako artyści? 200104 | CRUSHONYOU
Kiedy BTS zaczną być traktowani jako artyści? 200104 | CRUSHONYOU
31. grudnia BTS stworzyli historię, wystepując na Dick Clark’s New Year’s Rockin’ Eve with Ryan Seacrest. Historyczny występ był transmitowany przez stację ABC dla milionów widzów. Na CNN, korespondenci Andy Cohen i Anderson Cooper zakpili z grupy. Było to przypomnienie o tym, że nie ważne jak popularne jest BTS, wciąż istnieje grupa ludzi czekających na to, by ich zdyskredytować.
Co powiedzieli Andy Cohen i Anderson Cooper
Cohen i Cooper prowadzili noworoczny live na CNN. Odwróceni plecami do artystów na scenie niżej, Cooper i Cohen zadrwili z BTS. Cooper zaznaczył, że gdy oni obydwoje rozmawiali, za nimi BTS dawali swój występ.
“Uważamy, że zrobili to bez trudu," powiedział Cohen. "Czy to źle? Och."
“Myślę, że wyglądali bardzo fajnie," zażartował Anderson.
Cohen i Cooper wybuchnęli następnie śmiechem.
“Och, nie to mówiłeś w tracie przerwy," dodał Cohen.
Dear @CNN , @Andy , @andersoncooper,— RJ (@iamluvmusic) January 1, 2020
I respect that BTS @BTS_twt may not be your choice of music. But if you don’t know BTS and how they have inspired millions of fans (the completely opposite of lackluster) then u need to watch news more often 🤷♀️
pic.twitter.com/fOO2UVMQxE
(Drodzy @CNN, @Andy @andersoncooper,
Szanuję to, że BTS @BTS_twt mogą nie być waszym typem muzyki, ale jeśli nie znacie BTS i nie wiecie ja zainspirowali miliony fanów (co kompletnie kłóci się z pojęciem 'nudny jak flaki z olejem') to powinniście częściej oglądać wiadomości.)
Szanuję to, że BTS @BTS_twt mogą nie być waszym typem muzyki, ale jeśli nie znacie BTS i nie wiecie ja zainspirowali miliony fanów (co kompletnie kłóci się z pojęciem 'nudny jak flaki z olejem') to powinniście częściej oglądać wiadomości.)
“Nigdy wcześniej o nich nie słyszałem, jestem stary," odpowiedział Cooper.
“Dobra, to było nudne jak flaki z olejem," skwitował Cohen wciąż odwrócony plecami do trwającego występu BTS.
Dlaczego jest to problemem?
Istnieje poznanie obiektywne i poznanie subiektywne w każdym rodzaju sztuki. W poznaniu obiektywnym, dostrzega się tylko talent i sam przedmiot sztuki. Poznając subiektywnie, bierze się pod uwagę to, jak osobiście postrzega się estetykę sztuki. Nawet jeśli ktoś subiektywnie nie lubi danej sztuki, powinien zauważyć, że wymagała ona talentu i niekoniecznie jest zła tylko dlatego, że nie przypada komuś do gustu.
Z racji tego, że muzyka może być tak osobista i dlatego odbierana subiektywnie, nie ma nic złego w tym, że komuś jeden gatunek czy artysta podoba się bardziej niż inni. Jednakże to co zrobili Cohen i Cooper wykraczało poza subiektywną opinię względem muzyki.
Bez obejrzenia całego występu, dwójka prowadzących stworzyła lekceważące założenie i otwarcie zakpiła z grupy artystów. Tym samym kompletnie zignorowali poznanie obiektywne, sprawiając, że są niedoinformowani i aktywnie dyskredytowali BTS.
Ponadto Cooper przyznał, że nigdy wcześniej nie słyszał o grupie. Takie twierdzenie padło po tym jak wcześniej CNN kilkakrotnie przedstawiło BTS i ich wpływy. W połączeniu z nieprecedensową relacją prasową, którą BTS otrzymali na kilka tygodni przez występem na Dick Clark’s New Year’s Rockin’ Eve, nieprawdopodobne jest, aby Cooper nie słyszał o BTS wcześniej.
BTS mieli najbardziej udany rok jak do tej pory
Występ BTS na Dick Clark’s New Year’s Rockin’ Eve był odpowiednią kulminacją ich 2019 roku. Według Forbes, ich EPka Map of the Soul: Persona była numerem jeden w Korei Południowej.
"Topowy tytuł w Korei Południowej w 2019 roku nie tyle rządził - on zdominował. Map of the Soul: Persona sprzedał się lepiej niż 4 kolejne tytuły razem wzięte i wciąż miał prawie milion unitów w zapasie," napisał Hugh McIntyre dla Forbes.
Map of the Soul: Persona był również pierwszym albumem, który sprzedał się w 4 milionach kopii na całym świecie, czyniąc BTS pierwszymi artystami z takim osiągnięciem w 2019 roku. BTS ustanowili rekord zdobywając najwięcej Daesangów w historii, po tym jak zgarnęli każdy Daesang na gali Melon Music Awards i Mnet Asian Music Awards.
W Stanach wygrali dwie nagrody Billboard i wystąpili na galach, pojawili się w The Late Show with Stephen Colbert, wystąpili w Saturday Night Live, wygrali 3 nagrody na American Music Awards i zostali uznani jako Grupa Roku przez Variety.
W kwietniu 2019 stali się pierwszą grupą od czasów Beatles'ów, których albumy (m.in Map of the Soul: Persona) trafiły na 1. miejsce listy Billboard 200 w mniej niż rok. W maju 2019 trasa koreańskiej grupy była najbardziej dochodową.
BTS wciąż nie są traktowani jak prawdziwi muzycy
Pomimo sukcesu BTS w Korei Południowej i za granicą, rzadko określa się ich jako grupę artystów czy muzyków. Znajdzie się kilka publikacji i dziennikarzy którzy są wyjątkami, ale zachodnie media mają tendencje do skupiania się na sensacyjnym aspekcie BTS.
Członkowie BTS są mocno zaangażowani w tworzenie własnej muzyki. RM powiedział, że napisał 80-90 % tekstów na albumie Map of the Soul: Persona. BTS użyli książki doktora Murray'a Stein’a "Jung’s Map of the Soul: An Introduction" jako bazę dla EPki
Książka Stein'a porusza psychoanalityczną teorię archetypów osobowości szwajcarskiego psychiatry Carla Junga i w rezultacie album porusza motywy miłości, poczucia własnej wartości, tożsamości, nadziei, rozpaczy i tęsknoty.
W niektórych przypadkach dziennikarze wydają się być zdumieni sukcesem BTS, jednak nie starają się dociec, dlaczego ich muzyka przemawia tak bardzo do fanów. Na początku 2019, dziennikarz piszący dla The Hollywood Reporter, w swoim ksenofobicznym artykule skupił się na zamożności BTS i stereotypach na temat koreańskiego przemysłu rozrywkowego zamiast na muzyce i przekazie BTS.
Podobnie, media często skupiają się na oddanym fandomie BTS - ARMY. Jednak niewielu pisze o tym jak fani z całego świata są w stanie zmobilizować się w każdej chwili poprzez media społecznościowe, mimo mieszkania w różnych krajach i posługiwania się różnymi językami. Fandom potrafi koordynować projekty charytatywne na cześć BTS, a w listopadzie 2019 fani z całego świata w ciągu jednego dnia sprawili, że cała dyskografia BTS weszła na listy na iTunes.
BTS mają wydać nowy album w pierwszych miesiącach 2020. Jeśli ich 2019 jest jakąkolwiek wskazówką, to grupa nadal będzie bić rekordy i miejmy nadzieję, że dowiedzą, iż poza byciem fenomenem, są również słynnymi artystami.
źródło:
https://www.cheatsheet.com/entertainment/when-will-bts-be-treated-like-artists-new-years-rockin-eve-performance.html/PL trans: Gabi @ CRUSHONYOU
Największym fenomenem jest to ,że grupa muzyczna śpiewająca w swoim narodowym języku , zdobywa tak wielką sławę międzynarodową.Następnym niespotykanym zjawiskiem jest ARMY ,czyli fani grupy( pochodzący z różnych krajów) którzy w społeczności internetowej potrafią się zjednoczyć i działać na rzecz swoich idoli. To ,że sami fani tłumaczą teksty piosenek grupy z języka koreańskiego ,świadczy o ich oddaniu ( tego chyba jeszcze nie było na taka skalę). To zadziwia niektórych, ale nie mnie. BTS ma przekaz w swoich piosenkach. On się zmieniał jak chłopcy dorastali. Mówili o problemach w szkole, w domu i w miłości. Teraz poruszają temat głębszy.Dotyczy on młodych ludzi, ale myślę, że nie tylko. Śpiewają o poszukiwaniu własnej tożsamości .Ich nie można za kwalifikować do jednego gatunku muzycznego. Chłopcy szaleją po nich a utwory są - the best.Zawsze znajdą się tacy ludzie jak tych dwóch Panów,ale ja na miejscu ich pracodawcy zwolniłabym ich, albo przeniosła do mniejszej stacji telewizyjnej. Bo ich zachowanie dotyka nie tylko zespołu ,ale także fanów czyli ich telewizyjnych odbiorców. Ci panowie wykazali brak profesjonalizmu i kultury. Ja ten zespół podziwiam, jestem fanką , ale także szanuję każdego członka zespołu. Są pracowici, utalentowani i bardzo szanują swoich fanów. Wiedzą ,że także dzięki nim tyle osiągnęli.Nagrody jakie osiągnęli w 2019r chyba o czymś świadczą?
OdpowiedzUsuń