BTS występują na Stadionie Króla Fahda w Riyadh

BTS tworzą historię wraz z arabskimi fanami na koncercie w Riyadh 191013 | CRUSHONYOU


Dla BTS i 30 tysięcy rozkrzyczanych fanów, którzy wypełnili Stadion Króla Fahda w Riyadh w Arabii Saudyjskiej była to niezapomniana piątkowa noc. 

"Nigdy nie sądziliśmy, że tu wystąpimy. Podziękowania dla wszystkich osób, dla wszystkich ARMYs, dzięki którym było to możliwe. Na niebie widać piękny księżyc w pełni. Przypomina nas, przypomina nam tę noc." powiedział RM - lider grupy, do tłumu.

Niewątpliwie ta część trasy "LOVE YOURSELF, SPEAK YOURSELF" w Arabii Saudyjskiej była dla grupy nowym doświadczeniem.

Choć grupie nie są obce stadiony, biorąc pod uwagę ich minione występy na londyńskim Wembley czy kalifornijskim Rose Bowl, występ K-popowych kolosów w nadzwyczajnie konserwatywnym królestwie, były owiane tajemnicą i pełne pytań, czym będzie różnił się ten koncert od ich poprzednich występów.

Było niesamowicie gorąco i sucho. Fanki, w większości, miały na sobie abaya, czyli zakrywające ciało czarne suknie, które Saudyjki noszą w miejscach publicznych, a przed koncertem na stadionie rozbrzmiewało i cichło Azan - wezwanie do modlitwy w islamie. Różniło się to od typowego przygotowywania do koncertu K-popowego.

Za to inne kwestie już były nieco podobne: kilkaset fanów witających zespół na lotnisku, ogłuszające krzyki, entuzjastyczne podśpiewywanie i tysiące lśniących ARMY bomb na stadionie, a wszystko to było oznaką jak bardzo fani wyczekiwali, kiedy K-popowy fenomen do nich przybędzie. 

Sygnałem rozpoczynającego się blisko 3-godzinnego koncertu były elektryzujące pierwsze nuty imprezowego hymnu "Dionysus", który rozbrzmiał na stadionie. Fajerwerki wystrzeliły, a gdy dwie gigantyczne srebrne jak metal pantery strzegące sceny powoli stawały na nogi, za nimi pojawili się eleganccy członkowie BTS. 

Po powrocie ze swoich pięciotygodniowych wakacji zapewniających im miejsca na nagłówkach, ich prezencja na scenie była widowiskowa. Na tle rzymskich kolumn, artyści pełni energii rządzili sceną, skacząc z krzesła na krzesło i pokazując swój stylowy występ na inspirowanym ostatnią wieczerzą marmurowym stole poruszającym się po scenie. 

Po zakończeniu pierwszej wyczerpującej piosenki, z tą sama energią BTS wykonują muzyczną petardę jaką jest "Not today".

BTS podczas występu z mega-hitem "Boy with luv"

Chwilę później chłopcy wreszcie dokładnie spoglądają na swoich pełnych uwielbienia fanów, którzy odpowiedzieli z takim natężeniem, że prawie zatrząsnęli stadionem o pojemności 70 tysięcy. 

"Cześć, jesteśmy BTS. Witajcie na trasie "LOVE YOURSELF, SPEAK YOURSELF" w Riyadh." wykrzyczał RM do rozradowanego tłumu. Jimin poszedł w  jego ślady krzycząc "Wreszcie odbywamy tutaj stadionową trasę," a Jin głośno wyśpiewał "Nieprawdopodobne! Riyadh, słyszycie mnie?"

V spróbował połączyć się z fanami w ich ojczystym języku słowami "Spójrzcie tylko! BTS i ARMY, dokonaliśmy tego! Ahbak ("kocham was" po arabsku). To wy zapewniliśmy ten koncert. Dziękuję ARMYs."

J-Hope również podziękował fanom po arabsku za to, że koncert mógł się odbyć. 

To była naprawdę surrealistyczna chwila. Podczas przygotowań do koncertu, decyzja BTS o występie w królestwie wzbudziła kontrowersje w związku z marną historią praw człowieka w Arabii Saudyjskiej, tym bardziej po tym jak inni międzynarodowi artyści zmierzyli się z falą krytyki za występy w tym kraju w przeciągu ostatnich miesięcy. 

Kobiety otrzymały pozwolenie na wstęp na Stadion Króla Fahda dopiero w 2017 roku. I zarówno dla grupy jak i jej fanów miało to duże znaczenie dla ich długo wyczekiwanego spotkania. 

"Wiemy, że dajecie nam zawsze dużo miłości i wsparcia, choć mieszkamy tysiące kilometrów od siebie. Dzisiejszy wieczór jest festiwalem dla ARMYs, za to, że lojalnie na nas czekaliście," powiedział RM. 

Płynnie przechodząc do kolejnej piosenki "Wings", zapowiedział "A teraz czas, byśmy pofrunęli nad stadionem!"

Dalsza cześć koncertu była przepływem przez 7-letnią karierę BTS. Lecąc na pełnym gazie, zespół zaserwował swoje fundamentalne hity takie jak “Boy with Luv,” “Idol,” “Fake Love,” “MIC Drop,” “Dope,” “Baepsae,” i “Fire,” w parze z ekstrawaganckimi pokazami świateł, fajerwerkami i eksplodującą energią. 

Widownia, niezależnie od płci ani wieku, personel a nawet ochrona, podnosili swoje telefony, by nagrać ten przyciągający spojrzenia występ, szczególnie podczas pompatycznego “Idol.” Koncert w Riyadh zawierał też kilka drobnych modyfikacji w związku z lokalną opinią, takie jak "nieodsłaniające ubrania i brak chorografii, która pokazuje mięśnie brzucha artystów,", jak poinformował oficjel wytwórni Big Hit. 

Do najważniejszych momentów zaliczały się solowe występy członków zespołu. J-Hope rapował do "Just Dance" a Jungkook półgłosem śpiewał unosząc się na szelkach na tyrolce.  Jimin wyłonił się z plastikowej kuli w trakcie swojego zmysłowego “Serendipity,” RM szczycił się swoim przywództwem, sprawiając, że tłum skandował "sarang" (koreańskie słowo na "miłość"), gdy rapował "Love", a hipnotyzujące “Singularity” w wykonaniu V rozpoczęło się sceną jak piosenkarz podnosił się z podwieszanego łóżka, mając na sobie szlafrok w kolorze wina. Suga zmiękczył serca fanów swoim aksamitnym rapem w “Seesaw,” natomiast Jin rozpuścił je do końca, wykonując pełne emocji “Epiphany.”

Koncert krył w sobie również niespodziankę urodzinową dla Jimina, podczas której członkowie zespołu świętowali urodziny swojego przyjaciela, śpiewając mu urodzinową piosenkę po arabsku. 

“Zapomniałem, że są moje urodziny. Dziękuję za życzenia i tak się cieszę, że mogę świętować z chłopakami i fanami," odpowiedział Jimin, skacząc radośnie po scenie. 

Gdy występ zbliżał się ku końcowi, chłopcy wrócili na scenę by podzielić się swoimi odczuciami. Pierwszy był V. 

“Jest tutaj tylu fanów. Nie mogę uwierzyć, że udało się wypełnić cały stadion. Mam nadzieję, że tu wrócimy. Dzięki wam wrócę do domu szczęśliwy. Do zobaczenia następnym razem," powiedział. 

Suga podłapał od niego i powiedział, "To nasz pierwszy raz w Arabii Saudyjskiej i byłem zaskoczony tym, jak bardzo cieszyliście się tym koncertem. Poważnie, powinniśmy tu wrócić?" 


“Ciężko pracowaliśmy, dlatego mogliśmy wreszcie tutaj przybyć," dodał Jungkook. “Dzisiejszy wieczór był genialny dzięki ARMYs. Mam nadzieję, że wy również czerpaliście radość z tego koncertu. Proszę wspierajcie i kochajcie nas dalej." 

Jin wzbudził śmiech prosząc tłumacza, żartobliwe, lecz uprzejmie, aby "zawarł w tłumaczeniu ich emocje," a Jimin z oczami błyszczącymi od potencjalnych łez, powiedział "Każda chwila tu była pełna radości. Dziś po raz kolejny dotarło do nas, że jest tak wiele osób na całym świecie, które nas wspierają. Nie zapomnimy o tym, aby pracować ciężej i to odwzajemnić. Kocham was całym swoim sercem." 

Przyszła pora na J-Hope'a, “Tęskniłem za tymi okrzykami i atmosferą. Byliśmy nerwowi, ale bardzo szczęśliwi, że wreszcie po tak długim czasie możemy was spotkać. Jestem waszą amal (‘nadzieja’ po arabsku). Shukran!”

Po zarządzeniu RM'a, cały stadion podświetlił się telefonami jak piękna fala. BTS zakończyli ten pamiętny wieczór takimi utworami jak “So What,” “Make it Right” i “Mikrokosmos.”

Wypełniony po brzegi Stadion Króla Fahda w Riyadh mieni się na fioletowo.

Nie pozostało już więcej tajemnic. Wieczór z BTS wzbudzał podziw, a fani opływali w miłości. Ogólnie, było to świadectwo nieustającej światowej popularności BTS, która zdominowała już jeden z najbardziej konserwatywnych krajów na świecie. 

“Istotne jest to, że uniwersalny urok i przekaz muzyki BTS był ciągle akceptowany i  przemawiał do całkowicie odmiennej kultury islamskiej. W przeszłości miały już miejsce k-popowe wydarzenia w islamskich regionach, ale myślę, że nacisk i uwaga skupiona na koncercie w Riyadh są czymś bardzo wyjątkowym." powiedział do Korea Herald krytyk muzyczny i autor książki “BTS — The Review: A Comprehensive Look at the Music of BTS” Kim Young-dae.

“Poprzez ten koncert, muzyka i przekaz BTS bedą w stanie dostarczyć pozytywny przekaz krajom islamskim. Sądzę, że ten występ ma znaczenie historyczne i poza tym, że odniósł sukces to ma możliwość, by służyć jako siła napędowa dla ciągłego fenomenu BTS.  Co więcej, może wzbudzać dalsze zainteresowanie świata K-popem i jego kulturą, dając szansę innym grupom."

BTS zakończą swoją światową trasę 26-29. października koncertami w Seulu.  

Źródło: https://entertainment.inquirer.net/348087/bts-writes-history-with-arab-fans-at-riyadh-concert
PL trans. Gabi @ CRUSHONYOU