BTS na konferencji prasowej na stadionie Wembley

Fanmeeting BTS w Japonii pod znakiem zapytania z powodu konfliktu między Seulem a Tokio 190826 | CRUSHONYOU

Zafascynowawszy w lipcu 210 tysięcy fanów japońską edycją trasy "Love Yourself: Speak Yourself", K-popowa supergrupa BTS spotkała się po powrocie do domu z bohaterskim powitaniem za swój wkład w zjednoczenie Koreańczyków i Japończyków mimo pogarszających się więzi dyplomatycznych obu krajów.  

Jednak, kiedy w zeszłym tygodniu septet ogłosił plany na kolejne fanmeetingi w Japonii, reakcje ze strony koreańskich fanów były podzielone, niektórzy okazali się na tyle zdenerwowani, że wymagali od Big Hit Entertainment odwołania wyjazdu zespołu do Japonii. 

W piątek Big Hit ujawnił na stronie Oficjalnego Japońskiego Fanklubu BTS, że zespół będzie miał swój piąty japoński fanmeeting "Magic Shop" w Chibie i Osace, kolejno w listopadzie i w grudniu. 

BTS planują wystąpić i spotkać się z japońskimi fanami na stadionie Zozo Marine w Chibie  22 i 23. listopada oraz w Kyocera Dome w Osace, 14 i 15. grudnia. 

Ogłoszenie wydano w czasie trwającego dyplomatycznego konfliktu między Koreą Południową a Japonią sprowokowanym sankcjami ze strony Tokio na eksport niektórych japońskich towarów do Korei na początku lipca.

W następstwie sankcji narzuconych w proteście decyzji sądowych Korei Południowej z 2018 przeciw japońskim firmom, które mobilizowały Koreańczyków jako pracowników przymusowych w okresie japońskich rządów kolonialnych w Korei w latach 1910-45, miesiąc później Japonia usunęła Koreę z listy zaufanych partnerów handlowych,  zatruwając wzajemnie relacje. 

Jako, że wzajemne więzi stały się wątpliwe, Seul zdecydował w zeszłym tygodniu rozwiązać Umowę Dotyczącą Ochrony Informacji Wojskowych (General Security of Military Information Agreement - GSOMIA) z Japonią - umowę, która pozwalała tym dwóm państwom na dzielenie się poufnymi wywiadami wojskowymi w obliczu zagrożenia nuklearnego i rakietowego ze strony Korei Północnej. Pogłębiony konflikt dyplomatyczny spotęgował bojkot japońskich towarów, serwisów i  wycieczek do kraju ze strony konsumentów z Korei Południowej.  

Ujawniony pośród tej niekorzystnej opinii publicznej w stosunku do Japonii nadchodzący plan podróży BTS do Japonii spotkał się z gniewnym odzewem ze strony lokalnych fanów, którzy naciskali na odwołanie wydarzeń, używając hashtagu na Twitterze, który w tłumaczeniu na angielski brzmiał  #JAPANFANMEETING_CANCELIT (#ODWOŁAJCIE_JAPOŃSKIFANMEETING)

"W czasie złych relacji Korei Południowej i Japonii, BTS staną się obiektem krytyki, jeśli miejsce będzie miał fanmeeting w Japonii. Zgodzilibyście się na japońskie fanmeetingi, wiedząc, że artyści, których uwielbiacie zostaną skrytykowani?" napisała fanka BTS na Twitterze (@7QjotGOpK1v6JUs)

Inna fanka (@etastar09243) napisała "Big Hit, proszę cie wyluzuj. Japoński fanmeeting? Kiedy moi przyjaciele nie używają nawet japońskie papeterii..... Czy wy poważnie jesteście?" 

Z drugiej strony, znaleźli się fani, którzy głośno wsparli wyjazd do Japonii, używając hashtagu na Twitterze, który po angielsku brzmiał #NATION_DOESN'T_MATTER_IN_MUSIC.  (#NARODOWOŚĆ_NIE_MA_ZNACZENIA_W_MUZYCE)

Uspokojenie roztrzęsionych fanów w domu, zachowując solidną karierę na drugim największym rynku muzyki popularnej - Japonii, stanowi ogromne wyzwanie dla idącego naprzód BTS, jak w przypadku innych  aktywnych grup K-popowych w Japonii, jako, że konflikt na linii Seul-Tokio nie zapowiada się osłabnąć. 

Do tej pory nie odnotowano żadnych większych przerw w japońskich karierach K-popowych artystów, a dwa wzorowe girlsbandy - TWICE i BLACKPINK mają zaplanowane koncerty w Japonii w październiku i grudniu. 

BTS, którzy poszli na swój pierwszy od debiutu oficjalny urlop, prawdopodobnie powrócą do kariery muzycznej wraz ze swoim koncertem w stolicy Arabii Saudyjskiej 11. października, wcześniej kończąc światową trasę "Love Yourself: Speak Yourself" koncertem w Seulu 26, 27 i 29 października. 

Źródło: http://www.koreaherald.com/view.php?ud=20190826000683&ACE_SEARCH=1 
PL trans: Gabi @ CRUSHONYOU