Album BTS - Map of the Soul: persona pnie się ku pierwszym miejscom na listach przebojów po obu stronach Atlantyku

BTS zagłębiają się w psychologię Jungowską
na albumie Map of the Soul: Persona 190419 | CRUSHONYOU


Prawie 30 lat temu, w jednej z sal Instytutu Jung’a w Evanston, w stanie Illinois, dr Murray Stein wygłosił serię wykładów, które miały nieoczekiwany wpływ na kulturę popularną. 

Tematem był Carl Jung - ojciec założyciel psychologii analitycznej, który zaproponował i rozwinął koncepty osobowości ekstrawertycznej i introwertycznej oraz siłę podświadomości. Dr Stein zebrał teorie Junga, pierwotnie rozłożone na 18 tomów jego prac, w przystępny podręcznik dla studentów i praktykantów psychoanalityki. Jego kurs przemienił się w książkę - Jung's Map Of The Soul - uważaną obecnie za jedno z najlepszych wprowadzeń do konceptu psychologii analitycznej, drukowaną 15 razy w języku angielskim i przetłumaczoną na dziesiątki języków obcych. Ku zdziwieniu Dr Stein’a, jest ona również podstawą najnowszego albumu południowokoreańskiego fenomenu muzyki pop - BTS, który w tym tygodniu pnie się ku pierwszym miejscom na listach po obydwu stronach Atlantyku. 

"Kilka miesięcy temu japoński student powiedział mi, że odkrył, iż strona BTS polecała moją książkę,” powiedział dla BBC Stein z Międzynarodowej Szkoły Psychologii Analitycznej w Zurychu.

"Ja na to, 'Czym jest BTS?’, odpowiedział mi, więc sprawdziłem ich w sieci, trochę poczytałem o nich i na tym skończyłem." 

"Miesiąc temu, ten sam student poinformował mnie, że grupa wydaje nowy album zatytułowany Map Of The Soul: Persona."

"Byłem wbity w ziemię."

Koreańska wersja książki Jung's Map of the Soul sprzedawana jest w oficjalnym sklepie BTS
Nie jest to jednak tylko tytuł albumu: teksty BTS zagłębiają się w Jungowskie koncepty psychiki, ego i nieświadomości zbiorowej, ze szczególną uwagą na ideę Persony.

"Persona jest nawiązaniem do teatru,” tłumaczy dr Stein. “Jest to łacińskie słowo na maski, które aktorzy zakładają na scenie - i my wszyscy zakładamy maski, w pewnym sensie, kiedy wychodzimy do ludzi. To jest część bycia zwierzęciem społecznym: nasza potrzeba życia w zgodzie z innymi ludźmi, nasza potrzeba bycia uprzejmym, nasza potrzeba bycia częścią grupy.” 

"W niektórych kulturach jest to ważniejsze niż w innych i muszę powiedzieć, że w kulturze Korei i Japonii, w których początek ma BTS, persona jest niesamowicie istotną częścią ich życia.”

"To jak się prezentujesz, jak odnosisz się do innych, jak stawiasz siebie w społeczeństwie - jako młodszy brat, student czy profesor - wszystko to jest bardzo widoczne w ich świadomości i funkcjonowaniu jako ludzie w ich społeczeństwie.” 

BTS już w pierwszym, otwierającym album Map of the Soul, utworze rzucają się prosto w koncept.

Całe życie zadaję sobie pytanie ‘Kim jestem? Pewnie nigdy nie znajdę na nie odpowiedzi’, rapuje Kim Namjoon, omawiając jak pochwała jego scenicznej persony powstrzymuje go przed poświęcenie uwagi jego wadom i poznaniu prawdziwego siebie.

W teledysku, Kim konfrontuje się z ogromną wersją siebie, przedstawiając jak jego persona przyćmiła jego ego i występuje w pomieszczeniu pełnym luster, każde z nich odbija stłumiony aspekt jego osobowości.Dr Stein rozpoznaje zmagania zespołu w zbalansowaniu ich życia publicznego i prywatnego jako “pułapkę persony” - warunek, który może wywołać poważne psychologiczne problemy.

"Jest to bardzo ważny temat, ponieważ młodzi ludzie, którzy uważają swoje persony za nieadekwatne lub czują, że nie pasują gdzieś, są bardzo wrażliwi na mobbing (nękanie) albo akty samobójcze - dlatego myślę, że zaadresowanie tych kwestii przez BTS odbyło się w porę i jest bardzo istotne dla ich odbiorców.” 

Zespół kontynuuje swoje zmagania z tymi ideami tożsamości przez cały album Map of the Soul: Persona.

Mikrokosmos opowiada o czerpaniu poczucia własnej wartości z wnętrza siebie, podczas gdy Jamais Vu daje spojrzenie na naszą tendencję do powtarzania jednych i tych samych błędów.

Dr Stein odkrywa tekst dogłębnie w ostatnim odcinku podcastu Speaking Of Jung, gdzie tłumaczy, że Map of the Soul jest albumem pełnym “tęsknoty i walki o autentyczność”, które rozwiązują się w ostatnim utworze Dionysus, kiedy zespół “uwalnia się z pułapek persony” i sięga przebudzenia.

"Niezwykle hałaśliwa"To dość nietypowa dziedzina do odkrywania na albumie popowym, ale K-popowi artyści często przyjmują “bardzo wyjątkowe i specyficzne” perspektywy - mówi dziennikarz Billboard Jeff Benjamin. 

"Widziałem K-popowe koncepty począwszy od mitologii greckiej, przez egzotyczne zwierzęta i postaci religijne aż po filmy Nicka Cannon’a, ale chyba nie potrafię przywołać popularnego K-popowego zespołu, który poruszał w swoich tekstach motywy psychologiczne i filozoficzne."

"A jeśli poruszał, to nie była to grupa na podobnym poziomie co BTS albo nie była tak bezpośrednia jak BTS są na Map of the Soul."

"BTS są dość wyjątkowi," potwierdza Dr Haekyung Um, doświadczona wykładowczyni i specjalistka w dziedzinie muzyki azjatyckiej z Uniwersytetu w Liverpoolu, "ale gdyby nie byli zespołem K-popowym, nie sądzę że byłaby to wielka sprawa.” 

"Szczególnie na Zachodzie, K-pop wrzuca się do małego pudełeczka, gdzie wszystko jest wyprodukowane i sztuczne, a artyści nie mają swojego głosu.” 

"A gdyby ktoś taki jak Joni Mitchell miał teksty o mapie duszy, nie sądzę, że trafiłby na nagłówki.”

BTS będą pierwszą K-popową grupą, która wystąpi w tym roku na Stadionie Wembley 
Dr Um, która dorastała w Korei Południowej, dodaje, że badanie siebie od dawna była cechą charakterystyczną muzyki folkowej, przez takich artystów jak Chung Taechun i Kim Kwangseok oraz, że filozofia jest dominującą obawą w państwie.

"Wiedza jest bardzo istotną zaletą a Koreańczycy uwielbiają czytać ciężkie, filozoficzne teksty”, mówi dr Um. 

"Znajomość i zrozumienie czegoś głębokiego zdaje się być bardzo ważna. Zwiększy twoją pewność siebie i wartość, staniesz się też bardziej światłą osobą."
 
"Kiedy podejdziesz pod wystawkę best-sellerów w księgarni Waterstones w Wielkiej Brytanii, nie znajdziesz książek o filozofii, ale w Korei już owszem."

Podkreśla również korzystny wpływ szefa wytwórni BTS, Bang Shi-hyuka, który studiował filozofię zanim został kompozytorem, na wyniki pracy zespołu. 

"Nie sądzę, że to on powiedział BTS co mają robić, ale jest bardzo utalentowany i inteligentny, a sprzedaż tych książek razem z muzyką to bardzo sprytna taktyka. A jeśli pomaga odbiorcom docenić i czerpać przyjemność z literatury, to czemu nie?"

Wydanie Map of the Soul dało doktorowi Stein przyspieszony kurs K-popu i nowoczesnego fandomu. Przez ostatnie 3 tygodnie zajęty był odpowiadaniem na pytania od ARMYs na temat tekstów zespołu i jego własnych książek (które wskoczyły na szczyty list).

"To przejęło moje życie”, śmieje się. “Mam 75 lat. Niewiele wiem o muzyce popularnej, poza tym, że jest niezwykle głośna.” 
Nie mniej jednak, ujawnił, że jest pod wrażeniem zrozumienia zdrowia psychicznego przez BTS. 

"Mówiono mi, że śmierć i agresja są wielkimi tematami w muzyce -  raperzy robiący swoje w bardzo asertywny sposób. Zatem to wydaje się zdrowym i pozytywnym kierunkiem, który obrał zespół popowego ich pokroju."

"Mają miliony obserwujących, a przekaz, który niosą budzi zachętę - w świecie, w którym ciągle z czymś się zmagamy." 

Jeff Benjamin dodaje, że odkrywanie psychologii Jungowskiej przez BTS nie zakończy się na tym krążku.

"BTS mają w swojej historii albumy wydane jako trylogie i mówią, że Map of the Soul: Persona rozpocznie nowy rozdział w ich karierze, więc czuję, że na pewno otrzymamy jeszcze przynajmniej jeden album z serii Map of the Soul."


"Jeśli Persona była pierwszym aspektem teorii Jungowskiej, którą odkryli, to może dostaniemy następnie Map of the Soul: Shadow, który jak mniemam odkrywałby ciemne strony psychiki członków BTS."

"Właściwie, to byłaby naprawdę fascynująca
część do odkrycia i coś czego jeszcze nie widzieliśmy na scenie K-popowej.” 

Dr Stein przytakuje: "Myślę, że ten album daje podłoże dalszym odkryciom.” 

"Zobaczymy, co nam pokażą.”

Źródło: https://www.bbc.com/news/entertainment-arts-47965524
PL tłumaczenie: Gabi @ CRUSHONYOU