BTS at the 61st Annual Grammy Awards

Dlaczego obecność BTS na 61. gali Grammy Awards była ważna? 190211 | CRUSHONYOU

To była wielka chwila dla BTS, którzy mogli uświetnić 61. galę Grammy Awards, która odbyła się w niedzielę (10 lutego) w Staples Center w Los Angeles. Gala uważana jest na całym świecie za najbardziej prestiżową, przyznającą muzyczne wyróżnienia. Chłopcy zostali wybrani jako osoby wręczające nagrodę w jednej z muzycznych kategorii. 

Poza byciem prezenterami, ich album Love Yourself 轉 ‘Tear’ został nominowany do "Best Recording Package" wraz z Lee Doohee, dyrektorem artystycznym HuskyFox, który odpowiada za projekt albumu. 

Choć wiadomo, że niektórzy koreańscy artyści byli obecni wcześniej na Grammy (np. Rain, Tablo, Ailee, Crush) i niektórzy zdobyli nawet statuetkę (Sumi Jo i Byeong Joon Hwang wygrali w kategoriach muzyki klasycznej) to obecność BTS niesie ze sobą wielkie znaczenie, które sprawia, że cała gala przeszła do historii koreańskiej muzyki. 

A-list Celebrity? Gotowe! 

BTS to pierwsi koreańscy artyści, którzy zostali potraktowani na gali jako "A-list Celebrity". Przyznajmy to - sposób w jaki BTS zostali przyjęci daje jasny sygnał o ważkości BTS na rynku USA. 

Zespół miał zapewnione wywiady oraz stosowną i ekskluzywną relację z czerwonego dywanu. Fragmenty z niego były nadawane przez liczne media, a także emitowane na żywo w telewizji. 

Członkowie BTS siedzieli w drugim i trzecim rzędzie, które są przeznaczone dla gwiazd A-list, występujących i osób nominowanych, które spodziewają się wygranej. Choć BTS pojawili się tylko w charakterze wręczających nagrodę to ilość relacji w trakcie gali i na czerwonym dywanie była na poziomie relacji, które otrzymywały występujące osoby oraz zwycięzcy. 

Zdjęcie w Grammy Backstage Studio

BTS mieli zaszczyt zrobić sobie portretowe zdjęcie w Grammy Backstage Studio. Ciekawe jest to, że tylko osoby, które wygrały Grammy mogą mieć zrobione zdjęcie przez sławnego fotografa Danny'ego Clincha. Fakt, że na taki portret zezwolono BTS jest sam w sobie imponujący. Na kanale Variety znajduje się materiał wideo z sesji. 

Największa ilość relacji 

BTS byli najczęściej opisywanymi koreańskimi artystami na Grammy w historii. Jeśli wygooglujecie "BTS Grammy 2019", znajdziecie wiele relacji przeprowadzonych przez międzynarodowe media. Żaden koreański artysta nie otrzymał takiej uwagi ze strony światowych mediów. 

Poza relacjami na całym świecie, BTS byli najczęściej wyszukiwani w haśle "Czy .... występują na Grammys?", na co wskazują Trendy Google. Według Adweek i ET Canada, moment BTS wręczających statuetkę w kategorii najlepszego albumu R&B był najczęściej tweetowanym momentem całej gali. Zespół był także pierwszy na liście gwiazd tegorocznej gali, o których tweetowano.

Trendowali także na całym świecie dzięki silnym ARMYs (ich hashtag brzmiał #TearItUpBTS) Pierwsza nominacja koreańskiego albumu 

Love Yourself 轉 ‘Tear’ to technicznie pierwszy koreański album, który został nominowany do Grammy. Prawdą jest, że dwoje koreańskich artystów było nominowanych i wygrało w kategorii albumu klasycznego, ale jeśli się przyjrzymy to nie były to wcale koreańskie albumy. 

Sumi Jo była nominowana w kategorii "Best Classical Album" i wygrała w 1992 roku "Best Opera Recording" za R. Strauss: Die Frau Ohne Schatten, a jest to kompozycja niemiecka. Artystka była także nominowana w kategorii "Best Opera Recording" za Rossini: Tancredi w 1995 roku, a utwór jest włoski. 

Byeong Joon Hwang był nominowany w kategorii "Best Engineered Album, Classical" i wygrał w 2015 roku "Best Choral Performance" za Rachmaninoff: All-Night Vigil, który jest rosyjskim utworem.

Wyżej wymienione albumy nie zostały wykonane po koreańsku ani nie mają w sobie koreańskiego pierwiastka. To czyni Love Yourself 轉 ‘Tear’ pierwszym koreańskim albumem, który został nominowany. Choć nie była to nominacja w kategorii muzycznej to wciąż znak, że BTS są pod uwagą organizacji Recording Academy, która doceniła artystyczną wartość okładki albumu. 

Album nie wygrał w swojej kategorii, ale zyskał dożywotnią metkę Grammy. 

Pierwsza koreańska piosenka na Grammy 

Na gali puszczono "FAKE LOVE" i zostało to wyemitowane na żywo, gdy BTS wchodzili na scenę, by wręczyć nagrodę w kategorii najlepszego albumu R&B. Usłyszenie pierwszy raz w historii gali koreańskiej piosenki było wielką chwilą, nie wspominając nawet, że tą piosenką była piosenka BTS. Warto dodać, że "FAKE LOVE" to singiel z albumu Love Yourself 轉 ‘Tear’ (który otrzymał nominację do Grammy) 

Oficjalni wręczający w głównej kategorii 

BTS byli pierwszymi koreańskimi artystami, który wręczali nagrodę w jednej z głównych kategorii. Zazwyczaj moment ich przyznawania jest emitowany w telewizji. Z tegorocznej gali zostało wybrane 9 kategorii, które miały emisję na żywo. BTS wręczali nagrodę dla najlepszego albumu R&B, który wygrała H.E.R z albumem "H.E.R". 

RM wygłosił krótką przemowę przed wręczeniem nagrody:

Dorastając w Korei Południowej, zawsze marzyliśmy o staniu na scenie Grammy. Dziękujemy wszystkim fanom za spełnienie tego marzenia. Wrócimy. 

Rola wręczających nagrodę w głównej kategorii to dla zespołu wielki zaszczyt. 

BTS reprezentujący Koreę Południową 

BTs reprezentowali Koreę Południową, ubierając się w koreańskie marki. Vogue potwierdziło, że RM, Jin, Suga, Jungkook, Jimin i V byli ubrani w garnitury szyte na zamówienie przez JayBaek Couture, a garnitur J-Hope'a był od Kim Seo Ryeong. Są to koreańscy projektanci. BTS przyjechali na wydarzenie nawet Hyundaiem Palisade, który także jest koreańską marką. 

Korzystając ze swojej światowej sławy i sukcesu, BTS przynieśli dumę Korei Południowej, reprezentując krajowe marki. 

Podsumowanie 

Mając na uwadze powyższe punkty, nie ma wątpliwości, że BTS swoją obecnością na 61. gali Grammy zapisali się w historii. Potraktowano ich jako szanowanych muzyków i to wydarzenie powinno być dumnie zapamiętane. 

Jaki będzie kolejny krok BTS? Cóż, wszyscy możemy mieć nadzieję i oczekiwać w przyszłości nominacji BTS w muzycznej kategorii lub nawet ich występu na Grammy. 

Źródło: https://medium.com/@shadow_twts/why-bts-attendance-at-the-61st-annual-grammy-awards-was-significant-bb8a267990fd
trans: Kasia @ CRUSHONYOU