RM, sesja do albumu ANSWER

RM zapowiada mono. - drugą solową składankę 181021 | CRUSHONYOU

Nikt nie spodziewał się, że w dzień ostatniego europejskiego koncertu BTS fandom otrzyma zapowiedź nowej, drugiej już składanki lidera grupy. Pierwszy mixtape został wydany 3 lata temu pod starym pseudonimem, ale o takim samym tytule jak obecny pseudonim sceniczny rapera. 

Lista piosenek na mono.

Czy jednak powinno nazywać się zbliżające się wydawnictwo mixtape’em? Na obydwu okładkach widnieje przekreślony napis ‘mixtape’, co nasuwa wniosek, że nowe wydawnictwo będzie odbiegało stylem od typowego, hip-hopowego mixtape’u i agresywnych partii rapu.

Okładka mono.

Podpis ‘playlist’ można pięknie zinterpretować jako listę utworów, którą poleca się przyjacielowi lub po prostu listę piosenek, którą sam zapisujesz, zawierając na niej artystów, których sam lubisz. Zdaje się, że całe dzieło będzie miało znacznie intymniejszy, refleksyjny i osobisty charakter oparty na innej gamie emocji i doświadczeń. 



Pierwsza grafika przedstawia listę 7. utworów na ciemnym tle, zapisanych odręcznym pismem, jednak dość koślawym jakby autor pisał je lewą rękę (A Namjoon ma bardzo staranne i estetyczne pismo.)



Nie zabraknie kolaboracji z innymi artystami, pierwszą będzie utwór “Seoul” przy którego produkcji pracował duet HONNE (Ponoć zaprzyjaźnili się z Namjoonem i wspomnieli, że bardzo ich wspiera.) “Moonchild” może przywodzić fanom na myśl piosenkę “4c’clock” wykonana z kolegą z zespołu, V. Sam V wspomniał podczas swojego live’a po koncercie w Paryżu, że ta piosenka bardzo mu się podoba. “Badbye” intryguje swoim tytułem będącym przekształceniem słowa goodbye, w tym utworze do RM’a dołącza koreański wokalista 이이언 (eAeon). Trzecią współpracą na tym wydawnictwie będzie piosenka z rockowym zespołem indie - NELL. Znajomość stylów muzycznych wyżej wymienionych artystów rzuca światło na możliwy klimat krążka. 



Na Twitterze chwile po publikacji postu przez oficjalne konto Big Hit pojawiły się fale domysłów, wstępnych interpretacji tytułu i możliwości rozwinięcia go. Te wymienione poniżej to tylko jedne z licznych opcji i spekulacji. Określenie mono może nawiązywać do monochromatycznej okładki. Monofonia to faktura w muzyce - jednogłosowość - taki utwór pozbawiony jest akompaniamentu. RM bardzo często opiera swoje produkcje na prostych i instrumentalnie nieskomplikowanych melodiach. Monolog w tym przypadku również może być trafny, bo RM znany jest ze swoich przemyśleń i długich wypowiedzi. Fanom ponownie przychodzą na myśl skojarzenia z innymi piosenkami, np. wers z “Let go” - “Od stereo do mono”. W utworze “Elephant” Gaeko, Namjoon rapował “Świat udaje, że jest kolorowy, a jest mono, ponieważ wszystko jest takie szare.”


RM, w przeciwieństwie do Rap Monstera wydającego pierwszy, wypełniony złością, zagubieniem i brakiem akceptacji siebie mixtape, zdaje się chcieć pokazać jako nieco dojrzalsza i kochająca siebie osoba. Złożona z siedmiu utworów składanka zapowiada się jako tylko jego historia - jego monogatari (z jap. opowieść, a podobne słowo monogatarifuu znaczy struktura narracyjna), jego monolog o uczuciach i życiu młodego człowieka.



Nie trudno było również znaleźć na oficjalnym koncie BTS nagranie opublikowane przez Namjoona 19. marca 2018 z podpisem “Kiedyś znajdzie się na RM 2”, gdzie można usłyszeć fragment piosenki i charakterystyczny wokal rapera. Tego typu wskazówka, jak i data 23.10 oznaczona w kalendarzu z Season’s Greeting 2018 jako Dzień RM’a przypomina fanom, że w tym fandomie trzeba mieć oczy i uszy szeroko otwarte, gdyż to co wydaje się niezapowiedziane, być może wcale tak nie było. 




“mono.” szybko pojawiło się w trendach zarówno polskich jak i światowych. Fani z ekscytacją wyczekują nowej dawki muzyki od lidera BTS, choć niektórzy zmartwili się, że mimo zapchanego grafiku, lider wydaje swoje solowe dzieło.


Już 23.10 (nie określono dokładnej godziny) mono. ujrzy światło dzienne. Wtedy z pewnością fani nie zawiodą i ponownie przedstawią swoje własne interpretacje i przemyślenia na temat utworów i konceptu. 


Śledźcie CRUSH ON YOU na Twitterze i na YouTube, aby być na bieżąco z tłumaczeniami piosenek i poznać przekaz zawarty w najnowszym wydawnictwie RM’a! 



Autor: Setsu @ CRUSHONYOU