Debiut BTS na polskim OLiSie - przewodnik po polskich listach muzycznych | CRUSHONYOU

27 września 2018 roku BTS zadebiutowali z japońskim albumem Face Yourself  na polskim OLiSie, plasując się na 44. miejscu (okres sprzedaży 14.09.2018 - 20.09.2018). Możliwe było to dzięki Empikowi i Media Markt - sieci zaczynają wprowadzać do swoich ofert fizyczne albumy BTS.


Face Yourself, choć jest to japońskie wydawnictwo, które swoją premierę miało kilka miesięcy temu, bo w kwietniu 2018 roku, wyprzedało się w Empiku w przedsprzedaży. Album został oficjalnie wydany na polskim rynku 14 września. Obecnie jest ponownie dostępny do kupienia na stronie Empiku oraz w stacjonarnych salonach sieci, a także na stronie sklepu Media Markt. Na tym Empik nie kończy. Właśnie trwa przedsprzedaż albumu Love Yourself: Tear, który swoją premierę na rodzimym rynku będzie miał 5 października.


Dlaczego akurat japońskie wydawnictwo ukazało się jako pierwsze? Japońskie albumy BTS wydawane są przez Universal Music, czyli jedną z największych wytwórni płytowych na świecie, która istnieje także na rynku polskim. Na uwagę zasługuje jednak już fakt, że koreańskie albumy BTS wydawane są bezpośrednio przez BigHit, a ich dystrybucją zajmują się koreańskie firmy, które nie mają swoich oddziałów w Polsce. Za dystrybucję Love Yourself: Tear w Polsce odpowiadać będzie Mystic Production, czyli inny podmiot, niż ten, który zajmuje się dystrybucją Face Yourself. Oznacza to nic innego jak to, że fizyczne albumy BTS zaczynają znajdować zewnętrznych dystrybutorów w naszym kraju i jest to dla polskich fanów bardzo dobra wiadomość, która otwiera wiele możliwości.

Album Face Yourself w sklepie EMPIK ©haradazai @ Twitter

Dlaczego debiut BTS na OLiSie jest tak ważny? 

Najpierw należałoby wyjaśnić czym jest owa lista. OLiS, czyli Oficjalna Lista Sprzedaży (ang. Official Retail Sales Chart) to tak, jak wskazuje nazwa, oficjalna lista sprzedaży detalicznej polskiego Związku Producentów Audio-Video (ZPAV). 

Zrzut ekranu ze strony OLiS (14.09.2018 - 20.09.2018)
Na stronie ZPAV można przeczytać: 

Lista powstaje w oparciu o dane sprzedaży sklepów uczestniczących w tym projekcie. Dane odnoszą się do tygodnia poprzedzającego kolejne wydanie listy OLiS. 

Informacje gromadzi i analizuje firma będąca jedną z największych w Polsce, niezależna i renomowana TNS Global. Powierzenie zbierania i zliczania danych profesjonalnej instytucji, niezaangażowanej w tworzenie i dystrybucję albumów fonograficznych, gwarantuje wiarygodność i rzetelność listy OLiS.

Do listy OLiS raportują dane zarówno sklepy sieciowe (np. Empik, Media Markt, Saturn, Rockserwis, Smyk), jak i sklepy niezależne, sklepy firmowe wytwórni fonograficznych, a także sklepy internetowe i prowadzące sprzedaż na koncertach.

W ramach OLiS powstaje zestawienie tygodniowe, miesięczne oraz zestawienie nowości na liście. Istnieje także tygodniowa i miesięczna edycja winylowa, która choć ma swoją oddzielną listę, to sama sprzedaż winylów wlicza się w ogólną sprzedaż. Raz do roku przedstawiane jest także zestawienie roczne. 

Podsumowując, OLiS to najważniejsza lista sprzedaży w Polsce, która jest wyznacznikiem sukcesu płyt w naszym kraju. W Polsce od kilku lat dominuje sprzedaż płyt hiphopowych. 

Wyróżnienia

ZPAV przyznaje także wyróżnienia w formie złotych, platynowych i diamentowych płyt i wyróżnienia te są pokazywane także podczas publikowania zestawień OLiS. Pełny regulamin ich przyznawania przeczytać można tutaj, a poniżej znajdziecie poziomy sprzedaży. 


BTS obowiązuje poziom sprzedaży "rozrywka - repertuar zagraniczny", czyli 

Złota Płyta - 10 000 sprzedanych sztuk albumu
Platynowa Płyta - 20 000 sprzedanych sztuk albumu
Diamentowa Płyta - 100 000 sprzedanych sztuk albumu

Japońskie wydawnictwa BTS są dostępne od dawna na polskim rynku w formie cyfrowej (Empik), a więc BTS obowiązuje także poziom sprzedaży z kategorii singli cyfrowych. 

Złota Płyta - 10 000 / 20 000 zł przychodu  
Platynowa Płyta - 20 000 / 40 000 zł przychodu
Diamentowa Płyta - 100 000 / 200 000 zł przychodu

Warto zaznaczyć, że ZPAV przyznaje także wielokrotności wyróżnień, a więc album może pokryć się podwójną czy potrójną Platyną. Przyznane wyróżnienia śledzić można na stronie związku.   

AirPlay

AirPlay to kolejne zestawienie nadzorowane przez ZPAV, ale zbiera ono 100 najczęściej granych przez stacje radiowe piosenek w Polsce. Analizą danych z 74 stacji radiowych oraz 11 muzycznych stacji telewizyjnych zajmuje się firma polska firma MicroBe. 

Na stronie możemy przeczytać:

Prezentujemy następujące zestawienia:

• lista utworów z największą liczbą słuchaczy w monitorowanych stacjach radiowych w minionym tygodniu - AirPlay TOP 
• lista największych skoków wśród utworów nadawanych w tych stacjach w minionym tygodniu - AirPlay Największe Skoki
• lista najwyżej notowanych nowości nadawanych w stacjach radiowych w minionym tygodniu - AirPlay Nowości
• lista muzycznych nagrań video z największą liczbą widzów w monitorowanych stacjach TV w minionym tygodniu - AirPlay TV

Pełna lista stacji radiowych oraz telewizyjnych, z których pobierane są dane uwzględniane przy tworzeniu listy: 


Na obecną chwilę teledyski BTS puszczane są na stacji 4FUN TV, więc biorą udział w analizie danych do listy AirPlay TV, jednak ani razu nie udało się wejść któremukolwiek teledyskowi na tę listę (publikowanych jest tylko 5 pierwszych pozycji). 


Opracowanie: Kasia @ CRUSHONYOU