Zmiana w kulturze konsumpcji idoli 180823 | CRUSHONYOU

W kulturze konsumpcji idoli zaszła ważna zmiana i jest to rzecz, którą obserwować można już kilka lat. Kiedyś preferowani byli po prostu idole, którzy dobrze tańczyli i dobrze śpiewali. Podczas, gdy proces żmudnych ćwiczeń jest wciąż obowiązkowy, do pożądanych cech idola należy teraz dodać także bycie inteligentnym oraz umiejętność korzystania z tej inteligencji.

Jeśli kiedyś idol zadał jakieś inteligentne pytanie (T/N: autor artykułu ma na myśli takie pytanie, które zaprasza do dyskusji, rozważań) to mógł słyszeć od swojego menadżera "Jeśli masz czas na takie rzeczy to przećwicz jeszcze raz choreografię."

Zdarzają się przypadki, że wokół idoli, którzy mają potrzebne cechy - wyćwiczone umiejętności i dobry wygląd - kreowany jest tajemniczy koncept, w którym mało się odzywają, ponieważ mają trudności z wysławianiem się.

Mądry idol, nie oznacza jedynie wysokiego IQ na poziomie członków Mensy. Choć bardzo miło patrzy się na idoli, którzy pojawiają się w "Problematic Man" tak jak Park Kyung z Block B to ten najlepszy 1% umysłów w Korei jest stały.


Bycie mądrym jest ważne, ale publiczność lubi idoli, którzy potrafią dobrze korzystać ze swojego umysłu. Takim idolem jest RM z BTS. Oczywiście RM jest na tyle mądry, że pojawił się we wczesnych odcinkach "Problematic Man". W programie mówił po angielsku tak, jakby mieszkał w USA, choć języka uczył się w Korei.

Najważniejszą cechą mądrego idola jest posiadanie mocy interpretacji, opisywania muzyki ze swojego punktu widzenia. Nie chodzi o podawanie prawidłowych odpowiedzi, ale o umiejętność wyrażania własnych myśli. Jeśli idol w obecnej erze dyskusji na temat światopoglądów nie ma własnych przemyśleń i interpretacji na temat swojej muzyki to jest jej gościem, a nie panem.

By opanować tę umiejętność należy nieustannie stawiać przed sobą pytania. Artystą czyni cię to, co chcesz powiedzieć światu, co musisz powiedzieć światu.

Na pierwszy rzut oka nie ma wielkiej różnicy między idolem, który stale zadaje sobie pytania a idolem, który rozwinął umiejętności tańca i śpiewania bez zadawania takich pytań, ale z czasem różnica okazuje się być wielka i widać ją w odpowiedziach idoli na kierowane do nich pytania.

Publiczność lubi idoli, którzy potrafią korzystać ze swojego umysłu. Gdy RM udziela wywiadów to bez żadnych przeszkód opowiada o swoim spojrzeniu na muzykę. I nie są to wypowiedzi, które padają ot tak. RM jest w stanie się tak wypowiadać, ponieważ rozmyśla nad książkami, które czyta oraz prowadzi ze sobą nieustane rozmowy.

Cechami, które wymagają programy takie jak "Produce 48" jest altruizm oraz troska o zespołowe aktywności. Jednak cechy te są niezbędne dla każdego pokolenia. Żyjemy teraz w czasach, w których chcemy oglądać idoli, którzy potrafią pewnie przedstawiać świat ze swojej własnej perspektywy, własnego punktu widzenia.

KR-PL trans: Kasia @ CRUSHONYOU