BTS odbierający nagrodę na gali BBMA

Południowokoreański polityk nawołuje o zwolnienie znanych na skalę światową gwiazd ze służby wojskowej 180727 | CRUSHONYOU


Przez dziesiątki lat, od każdego mężczyzny w Korei Południowej wymagano odbycia służby wojskowej, stanowiącej element wciąż trwających napięć z Koreą Północną, które były następstwem Wojny Koreańskiej z 1953 roku. Dla większości koreańskich celebrytów oznaczało to wstrzymanie kariery; dla wielu okres ten nadszedł u szczytu ich kariery i poskutkował utratą pozycji w przemyśle. Jednak członek Zgromadzenia Narodowego Korei Południowej wyraził ostatnio chęć ułatwienia niektórym artystom i gwiazdom znanym na skalę światową bycia zwolnionymi z wymogu służby wijskowej.

25. lipca, Ha Tae Kyung z pomniejszej opozycyjnej partii Bareunmirae (dosłownie: 'Partia Prawej Przyszłości) wystąpił przed Komitetem Obrony Zgromadzenia Narodowego, nawołując o wprowadzenie nowelizacji kryteriów, które obecnie określają komu przysługuje zwolnienie ze służby. Wezwanie pojawiło się w związku z petycjami fanów do rządu (jak na przykład ta opublikowana na dzień przed tym, jak Ha zainteresował się sprawą), w których proszono o zwolnienie septetu BTS ze służby wojskowej z racji ich niebywałego światowego sukcesu i historycznego 1. miejsca na liście Billboard 200 z albumem Love Yourself: Tear. Korea Times donosi, że petycja odnośnie BTS po raz pierwszy pojawiła się na stronie Błękitnego Domu w styczniu. Pojawiają się podobne wezwania ze strony Koreańczyków z południa w stosunku do podobnie nagradzanych, słynnych na skalę światową atletów, takich jak piłkarze nożni Son Heung-min i Cho Hyun-woo. “Pojawiają się prośby o zwolnienie BTS ze służby wojskowej, dlatego przejrzałem listę międzynarodowych konkurencji, które określają zwolnienia i odkryłem, że problem leży w kwestii sprawiedliwości," oświadczył Ha, jak donosi Soompi.

Obecnie jednak jest to niemożliwe, więc polityk zaleca rządowi powtórne rozważenie, jakiego rodzaju osiągnięcia mogą zapewnić zwolnienie ze służby. "Sprawdziłem wyjątkowe przypadki służby wojskowej, ale aktualne prawo wojskowe wskazuje, że BTS się nie kwalifikują do zwolenienia ze służby," powiedział Ha, jak podaje raport z Korea Times.

Rzekomo Ha ponaglał komitet do zaktualizowania wytycznych i wzięcia pod uwagę nowoczesnego, globalnego stanu południowokoreańskiej sztuki i przemysłu rozrywkowego; według niego, gwiazdy K-popu, aktorzy, b-boys, atleci i inne osoby reprezentujące dobrze kraj na arenie międzynarodowej powinny zostać wzięte pod uwagę w kwestii zwolenienia ze służby. Obecnie tylko muzycy klasyczni i tancerze oraz światowej klasy atleci reprezentujący Koreę Południową na scenie światowej i osiągający wysokie wyniki zostają zwoleni z wypełnienia średnio dwuletniej służby wojskowej.

Na wezwanie ze strony Ha do nowelizacji odpowiedział dyrektor do Spraw Wojskowych Ki Chan Soo, wypowiadając się, że dziedziny są wybrane w ramach pracy z Ministrem Kultury, Sportu i Turystyki. Zapewnił, że problem zostanie przemyślany, ale dodaje, że "jest to ciężkie, jeśli nie istnieje żaden konsensus" odnośnie tego kto powinien być zwolniony ze służby w danej dziedzinie.

Debata pojawiła się w czasie, kiedy projekty ustaw wojskowych w Korei Południowej się zmieniają; w czerwcu sąd konstytucyjny Korei Południowej jednocześnie orzekł, że sprzeciwstawienie się służbie narusza konstytucję kraju, ale że osobom odmawiającym służby wojskowej ze względu na przekonania należy zaoferować alternatywny sposób służby społecznej. Przed tą decyzją mężczyźni, którzy odmówili służby musieli spędzić 3 lata w więzieni i ryzykowali społeczną stygmę, która mogła wpłynąć na ich życie osobiste i zawodowe. Obecnie, ci, którzy nie są zdolni fizycznie lub psychicznie do aktywnej służby mogą ją odbyć poprzez pracę.

PL trans. Setsu @ crushonyou