BTS po występie na VMA z utworem "DNA"

Wytwórnia BTS, Big Hit Entertainment, zaobserwowała ogromne zyski w 2017 roku | CRUSHONYOU


Koreańska grupa BTS ma za sobą wspaniały rok. Raz po raz pobijali rekordy, zabrali do domu liczne nagrody oraz stali się jednym z czołowych zespołów na całym świecie. Ostatnio ich praca opłaciła się - i to dosłownie. We czwartek wytwórnia grupy, Big Hit Entertainment wyjawił, że ich zysk netto z ostatniego roku, porównując do poprzednich lat, wzrósł o ponad 170%. 

Według sprawozdania finansowego firmy ich zysk netto od 2016 roku wzrósł o 172.7%, osiągając 24.5 miliardów KRW (won południowokoreański), czyli $22.9 milionów USD (około 77.6 milionów złotych). Jest to największy wynik firmy od roku jej założenia (2005). Big Hit poinformował, że ich obecny zysk netto wynosi 61.2 miliardów KRW, czyli prawie $57 milionów USD (około 193.2 milionów złotych). Firma zostawiła daleko w tyle swoją sytuację z 2007 roku, gdy wytwórnia prawie zbankrutowała, podnosząc się z kolan dzięki balladowym grupom 8Eight oraz 2AM w późnych latach '00 oraz wczesnych '10. 

Zysk ostatniego roku w większości przypisuje się sprzedaży Love Yourself: Her od BTS, który to wzniósł się na 7 miejsce rankingu Billboard 200, stając się tym samym najwyżej notowanym k-popowym albumem. Sprzedane zostało ponad milion kopii, a album został ogłoszony najlepszym sprzedającym się koreańskim albumem w 2017 roku. Trasa Wings także dodała co nieco do zysku - zespół sprzedał na niej ponad 550,000 biletów. Sprzedaż Big Hit wzrosła do 92.4 miliardów KRW (około 291.5 miliona złotych). W 2016 wynosiła ona 35.6 miliardów KRW. 

Big Hit Entertainment jest prywatną wytwórnią, lecz w grudniu założyciel Bang Si-hyuk wyjawił, że istnieje możliwość, aby firma stała się publiczna. Między 2012 rokiem, a lipcem ostatniego roku wytwórnia miała 16.5 miliardów inwestycji (około 51.86 milionów złotych). Tylko z wkładem BTS oraz solowego artysty Lee Hyun'a, IPO (pierwsza oferta publiczna) wytwórni wydaje się na ten moment nietrwała, jednak zeszłoroczny wzrost finansowy firmy oraz zamiary Bang Si-hyuka na wykreowanie nowych artystów wróżą jej dobrą przyszłość finansową. 

Muzyka BTS , poruszająca kwestie ekonomiczne oraz społeczne, wywodzi się głównie z ciężkiej przeszłości zespołu i pochodzenia z małej wytwórni. Jeśli Big Hit rzeczywiście stanie się firmą publiczną, to będzie to jeden z najbardziej znaczących IPO w k-popowej społeczności - a to wszystko dzięki ogólnoświatowemu zainteresowaniu grupą. Big Hit dołączy wtedy do garstki publicznych koreańskich wytwórni, w których znajduje się tak zwana "Wielka Trójka" - SM Entertainment, JYP Entertainment i YG Entertainment oraz inne popularne firmy, jak FNC EntertainmEnt oraz Cube Entertainment. BH już teraz zdobywa uznanie oraz wznosi się po szczeblach do wyższej rangi koreańskiego przemysłu muzycznego. Ostatnio ujawnione zostało, że wytwórnia Big Hit pracuje z innymi wielkimi firmami nad nową platformą streamingową.

Źródło: https://www.forbes.com/sites/tamarherman/2018/03/22/bts-label-big-hit-entertainment-more-than-doubled-its-revenue-in-2017/#32f6e4653d31
PL trans: Pati @ crushonyou