J-Hope - zdjęcie zrobione 19. stycznia 2018 w Korea House w Seulu

J-Hope debiutuje na liście Billboard 200 i zdobywa najwyższą pozycję jako solista K-popowy 180305 | CRUSHONYOU


Mixtape rapera- "Hope World" wzbija sie na listach już w pierwszy dzień dystrybucji. 

Fani z niecierpliwością czekali by wkroczyć w Świat Nadziei ('Hope World)' J-Hope'a, a teraz członek BTS ma już na dowód pewne wyniki. 

Solowe wydawnictwo J-Hope'a - 'Hope World' debiutuje na miejscu 63. listy Billboard 200 z 9 tysiącami kopii odpowiadającym albumom, uzyskanym w tygodniu kończącym się 1. marca, jak podaje Nielsen Music. Z tej sumy, 8 tysięcy pochodzi z tradycyjnej sprzedaży, co pomogło mu znaleźć się na 1. miejscu listy World Albums i na miejscu 16. listy Top Album Sales

Lista Billboard 200 podaje najpopularniejsze albumy danego tygodnia w Stanach Zjednoczonych bazując na wielomiarowej konsumpcji, łączącej w sobie tradycyjną sprzedaż, utwory równoważne albumom (TEA) i przesłuchania równoważne albumom (SEA). Nowa lista z dnia 10. marca (gdzie utwór Bon Jovi "This House Is Not For Sale" powraca na miejsce 1.) zostanie opublikowana w pełni na stronie Billboard w czwartek (6. marca). J-Hope jako solowy artysta K-popowy zdobył najwyższą pozycję na liście Billboard 200. Do dziś tylko czworo innych solistów przebiło się do amerykańskiej listy: BoA (której autorska płyta znalazła się na miejscu 127. w 2009 roku), Taeyang (którego "Rise" sięgnęło miejsca 112 w 2014 roku i utrzymało najwyższą pozycję dla K-popowego albumu aż do teraz) i G-Dragon (który znalazł się na liście trzykrotnie od czasu debiutu w 2012 roku z One of a Kind na miejscu 161.) 

Jako długo wyczekiwane wydawnictwo od BTS (kolejne po mixtape'ie RM'a z 2015 roku pod tym samym tytułem i 'AgustD' Sugi z 2016), 'Hope World' i entuzjastyczny odzew na tenże mixtape były do przewidzenia, ale w wielu aspektach nadal były zaskoczeniem. Pierwszy - teledysk do tytułowego singla "Daydream" opublikowano na Twitterze BTS Official w czwartek, 1. marca o godz. 10:00 czasu wschodniego, a pełen mixtape wydano kilka minut póżniej. Taki czas oznaczał, że 'Hope World' miał zaledwie kilka godzin zanim Nielsen Music zakończyło sprzedaż utworów na tydzień kończący się wtedy w piątek w Stanach ZjednoczOnych. 

Podczas, gdy G-Dragon rownież osiagnął podobny wynik, zdobywając najlepszą sprzedaż krążka 'Kwon Ji Yong' w jeden dzień w Stanach zeszłego roku, nie osiągnął tego z płytą dostępną za darmo. 'Hope World' wydano dla darmowych pobrań, jak również na platformach do streamowania i pobrań cyfrowych, a pozostałe platformy pomagały wydawnictwu w sprzedaży tysięcy kopii, co udowodniło niezawodne wsparcie ze strony fanów BTS. 

Poza rankingami z albumami, J-Hope wysyła trzy inne kawałki na listę World Digital Song Sales, gdzie "Daydream" znajduje się na miejscu 3., intro "Hope World" będące poniekąd hymnem plasuje się na miejscu 16., i dodatkowo kawałek w stylu trap we współpracy z Supreme Boi'em zdobywa miejsce 23. 

OsiĄgnięcia na listach nie ograniczają się jedynie do albumów i samych piosenek, ale sięgają również samego artysty. J-Hope debiutuje na 97. miejscu listy Artist 100, stając się piątym K-popowym artystą i drugim solistą K-popowym (po PSY) na tygodniowym rankingu setki najlepszych artystów na listach. 24-latek zadebiutował także na 3. miejscu listy Wschodzacych Artystów , gdzie dwójka jego kolegów z zespołu - RM i Suga (jako Agust D) obydwoje znaleźli się na miejscu 46. 

Sukces BTS na listach Billboard już przekracza granice, ale fakt, że takie wsparcie dalej pojawia się w przypadku indywidualnych aktywności członka grupy, pokazuje, że chłopcy z BTS sięgają nowego poziomu superfandomu.

Źródło: https://www.billboard.com/articles/columns/k-town/8232212/bts-j-hope-billboard-200-charts-hope-world-mixtape
PL trans: Setsu @ crushonyou

 
[N/T: Jednostki równoważne albumowi - w przemyśle muzycznym istnieje takie pojęcie do określenia konsumpcji muzyki, która równa się sprzedaży jednej kopii albumu tj. jedna kopia albumu = 10 pobrań piosenki = 1500 przesłuchań piosenki.]