J-Hope z BTS ma własną historię do opowiedzenia na swoim nowym solowym Mixtape 180302 | CRUSHONYOU

Pozwól przedstawić się J-Hope’owi i witaj w Hope World, solowym albumie k-popowej supergwiazdy. J-Hope, 24, jego prawdziwe imię to Jung Hoseok. Jest jednym z siedmiu członków BTS, jednego z najbardziej popularnych boysbandów na świecie. Jednak wydanie niezależnego projektu nie oznacza końca BTS. J-Hope jest trzecim członkiem zespołu, który wydał własny mixtape, dając tym samym ich armii ogólnoświatowych fanów smak jego własnej artystycznej wizji bez łamania całości grupy.

“Grupa zawsze stoi na pierwszym miejscu, więc skupiłem się na naszych projektach jako BTS i próbowałem uszczknąć trochę czasu w pokojach hotelowych, w samolotach i gdziekolwiek, gdzie mogłem znaleźć parę minut wolnego,” mówi, odnosząc się do trwającego 2 lata procesu tworzenia Hope World, które nazywa “moją wizytówka, którą pokazuję światu”.

Najbardziej znany ze swojego rapu i bycia tancerzem ulicznym jest młodą gwiazdą odkrytą przez założyciela BigHit Entertainment, Bang Si-hyuk’a. Na albumie Hope World pokazuje zestaw piosenek, które spodobają się fanom rapu jak i popu, nawet jeśli nie mówią w języku koreańskim. Mixtape rozpoczyna się przygodą inspirowaną przez Jules’a Verne’a. Następnie przechodzi w osobiste refleksje dotyczące sławy i sukcesu oraz w hymny dla pozytywnych myśli i imprezowe kawałki. Całość otoczona jest mixem przykuwających uwagę trapów, dance oraz tropikalnych beatów. Tutaj J-Hope dzieli się z TIME ekskluzywnymi historiami, które stoją za kolekcją jego solowych utworów, których znaczenia - pomimo różnych języków - nie zostają zatarte.
TIME: Czemu chciałeś wydać mixtape? Co wyróżnia go od muzyki BTS?

J-Hope: Moim marzeniem zawsze było stworzenie teledysku i wystąpienie na żywo z muzyką, którą sam wykreowałem. Chciałem także przedstawić w muzyce swoją własną historię i podzielić się nią ze światem. Wydanie albumów przez RM i Sugę [członkowie BTS] było motywacją dla mojego własnego projektu. Byłem i nadal jestem głęboko pod ich wpływem - od dnia, gdy zaczęliśmy, aż po dziś -  i zawsze myślałem, że to świetne, że opowiadają swoje własne historie i tworzą muzykę w ich własnym stylu. Najpierw zacząłem tańczyć, lecz poczułem, że mogę opowiadać swoją historią także poprzez moją muzykę.

W twoim albumie zawarłeś elementy trapu, EDM, karaibskich beatów i futurystycznego funk-soul. Najbardziej jednak widać, że kierujesz się bardziej w stronę rapu. Którzy artyści i które dźwięki najbardziej cię inspirują?

Będąc szczerym, to nie zaprzątam sobie głowy myślami typu “Zamierzam robić ten rodzaj rapu w tej kategorii muzycznej”, gdy pracuję. Użyłem beatów, które mi się podobały, które mnie do siebie przyciągnęły i które brzmiały dobrze. Pracuję od ręki - piszę teksty i muzykę, gdy czuję, że do mnie przychodzą. Czerpię inspiracje z mixtape'ów od artystów takich jak KYLE i Aminé. Muszę także wspomnieć o ciężkim wpływie Joey’a Bada$$’a. To artyści, do których mam wielki szacunek i z którymi chciałbym kiedyś wspólnie pracować.

Pierwsza piosenka, “Hope World”, rozpoczyna się dźwiękami wody, a tekst wspomina o byciu pod wodą. Czym jest podróż, którą odbywasz?

Pamiętam, że byłem ujęty książką “Dwieście tysięcy mil podmorskiej żeglugi” Jules’a Verne’a, którą czytałem, gdy byłem dzieckiem. Wydaje mi się, że cofnąłem się w czasie do tego miejsca, aby zasięgnąć inspiracji i przyniosłem z powrotem tą część jako motyw przy pisaniu Hope World. To przedstawienie ludziom, którzy są ze mną od niedawna samego siebie jako Kapitana Nemo, który pokazuje im wszystko dookoła, tak jak okręt podwodny, płynący poprzez oceany. Wiem, że może to brzmieć nieco oklepanie, ale zapraszam was do udawania, że jesteście Profesorem Aronnaxem podczas słuchania tej piosenki i do podjęcia podróży po moim świecie [śmieje się].

Co znaczy bycie “Kawałkiem Spokoju” (“Piece of Peace”), który jest tytułem jednej z piosenek?

Pomyślałem, że niesamowicie istotne byłoby, gdybym mógł stać się, tak jak moje imię sceniczne, nadzieją dla kogoś. Nie chodzi nawet o ogromny kawałek, a tylko o jego małą część. Na początku myślałem “Byłoby świetnie stać się częścią czyjegoś osobistego spokoju poprzez moją muzykę” i podczas pracowania nad beatem pomyślałem o wiadomości, którą mogę wysłać do ludzi z mojej generacji, żyjących z wszystkimi problemami i zmartwieniami. Chciałem pomówić o spokoju, nawet jeśli wiedziałem, że to ciężki temat. Dodałem do tytułu “część 1”, bo chce nadal o tym rozmawiać.

Głosy reszty członków BTS pojawiają się w “Airplane”. Czy uczestniczą w jakiś inny sposób w albumie?

To było dla mnie bardzo znaczące. Czułem, że grupowe wokale do “Airplane” pochodzące od całego BTS, z którymi przeszedłem przez to wszystko razem, stworzyłyby jeszcze lepszą piosenkę. Najpierw poprosiłem członka i zaraz mojego przyjaciela RM o zrobienie głównej części piosenki. Zgodził się i pracował bardzo ciężko, aby wszystko nagrać. Zaczęliśmy jednak rozmawiać i wspólnie zgodziliśmy się, że użycie tylko mojego głosu stworzy bardziej emocjonalny efekt. Też to zauważyłem, więc niestety głos naszego lidera musiał zostać w pokoju edytorskim. Chciałem wykorzystać okazję i podziękować jeszcze raz RM i reszcie członków. Mam tylne wokale i rap RM na telefonie i nie mogę się doczekać, aby opublikować je na social media i podzielić się nimi ze wszystkimi!

W “Airplane” pod koniec zamykasz hejterów słowami: “Nie obchodzi mnie to, jestem po prostu szczęśliwy/ Osiągnąłem to.” Czujesz, że teraz “osiągnąłeś to” jako artysta?

Myślę, że “osiągnięcie tego”, jak to mówisz, dla każdego człowieka oznacza inną rzecz. Siedziałem na pokładzie samolotu, gdy pisałem te słowa - w siedzeniu pierwszej klasy - i właśnie wtedy dotarło do mnie, że jestem w samolocie, żyjąc niesamowite życie, o którym zawsze marzyłem, gdy byłem młody i w jakiś sposób się do niego przyzwyczaiłem. Ale zarówno wtedy, w przeszłości, jak i teraz jestem tym samym człowiekiem. To ten sam J-Hope. Moje spojrzenie na życie nie zmieniło się aż tak bardzo, lecz mój świat przeszedł niezwykłe zmiany. Myślę, że najbardziej uderzyło mnie doświadczanie tego wszystkiego z fanami z całego świata oraz powrót do Korei. “Wow, chyba to osiągnąłem…”. Dla mnie, szczęście, które teraz mam i niesamowita miłość, którą otrzymuję to rzeczy, dzięki którym mogę określić mój sukces.

“Base Line” jest intensywnym kawałkiem rapowym. Co znaczy dla ciebie ta piosenka? Co jest twoją linią bazową?

Jeśli mam być szczery, to nie spodziewałem się zbyt wiele po tym kawałku. Myślałem o nim jako o interludium między piosenkami i pamiętam, że byłem bardzo zrelaksowany podczas pisania tej piosenki. Potem jednak usłyszałem końcowa wersję i mnie powaliła. Może nie wszyscy będą mieli aż taką reakcję [śmieje się]. Chciałem po prostu opowiedzieć historię, jak zacząłem. Historię o “fundamentach” mojego życia. Nie wszyscy wiedzą, w jaki sposób zacząłem interesować się muzyką. Ostatnimi czasy moją podstawą jest głębokie poświęcenie się mojemu życiu i pracy. Można zobaczyć to w słowach piosenek. To kim jestem pochodzi z głębokiego poświęcenia się temu, co posiadam.

“Daydream” wydaje się nad wyraz osobistym utworem - lecz także jest to zabawny beat, do którego można potańczyć. Jaką historię opowiada?

Ludzie mnie znają i wiem, że jestem osobą, która jest pod ich czujnym wzrokiem. Chciałem pokazać, że za osobą publiczną kryje się zwykły facet o imieniu Jung Hoseok. Chciałem użyć tego jako podstawę do rozmowy o pragnieniach i życzeniach, które ma każda osoba na świecie, lecz które ja muszę utrzymywać w ryzach i ukrywać z powodu wybrania takiej ścieżki kariery. Śnienie na jawie jest oczywiście marzeniem o rzeczach, które są poza naszym zasięgiem. Lecz nawet jeśli marzenia te mogą nigdy nie stać się rzeczywistością, to wymienianie ich w mojej głowie i tak przynosi mi pocieszenie. Myślałem, że mówienie na ten temat w nieodpowiedni sposób może być zbyt ciężkie, więc zestawiłem to z czymś zabawnym i skokliwym.

Jesteś teraz trzecim członkiem BTS, który wydał mixtape. Kto będzie następny?

Po pierwsze niezwykłym honorem było posiadanie możliwości wydania tego mixtape’u. Wszyscy członkowie mają wielką pasję do muzyki i interesują się tworzeniem jej, więc nie byłbym zdziwiony, gdyby którykolwiek z nich wydał jakiś album. W tej chwili wszyscy jesteśmy skupieni na najnowszym albumie BTS. Zawsze pracujemy nad tworzeniem nowych rzeczy i mam nadzieję, że nadal będziecie pokazywać nam swoją miłość i zostaniecie razem z nami podczas tej ekscytującej podróży.

Źródło: https://time.com/5181183/j-hope-bts-hope-world-interview/
PL trans: Pati @ crushonyou