To muzyka kształtuje światopogląd na Koreę, nie pociski 180208 | CRUSHONYOU


(Notka od tłumacza: Pragnę przypomnieć, że cały artykuł jest opinią autorki i w żaden sposób nie przekłada się na nasz sposób postrzegania całego tematu. Czytając go, miejcie na uwadze, że sytuacja panująca w Korei Południowej jest zupełnie inna, niż ta z północy - autorka słabo zaznaczyła to w swoim tekście.)


Dla młodych ludzi Korea nie kojarzy się z negatywnymi relacjami między Donaldem Trumpem i Kim Jong-unem, a z k-popem.


Gdy tego miesiąca włączymy telewizory w celu śledzenia przebiegu Zimowych Igrzysk z Pyeonchang w Korei Południowej, wielu z nas będzie się zastanawiać co mają one wspólnego z politycznymi i ekonomicznymi relacjami między Koreą, a zachodem. Większości przyjdzie na myśl słowna przepychanka między prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem, a przywódcą Korei Północnej Kim Jong-unem o to, kto posiada okazalszą broń atomową.

Aczkolwiek na horyzoncie pojawiła się nowa siła, która może okazać się, na dłuższą metę, bardziej istotna. Żeby dowiedzieć się o niej czegoś więcej i kompletnie ją zrozumieć, należy spytać się o nią naszych dzieci. Byłam zszokowana, że tak wiele młodych ludzi w Irlandii wie tyle o Korei, uczy się języka czy nawet podróżuje w tamte strony. Dlaczego?

Podczas gdy tradycyjna dyplomacja między Koreą oraz zachodem stanęła w martwym punkcie, koreańska kultura rozprzestrzenia się po całym świecie. Rozpoczynając w 2012 roku z ogólnoświatowym hitem Psy "Gangnam Style", koreańska fala przyciągnęła k-pop w stronę zachodu w sposób, w który nigdy wcześniej się to nie udało. Odwróciła także napływ popkultury z zachodu (głównie USA) do Azja, na napływ ze wschodu w strony zachodnie. Dzisiejszy k-pop ewoluował z galopującej jazdy windą, którą mogliśmy zobaczyć z "Gangnam Style" do atrakcyjnej, młodzieżowej, modnej muzyki oraz różnorodnych programów telewizyjnych, które są łatwo dostępne poprzez social media.


Głównym punktem zainteresowania stał się południowokoreański zespół BTS - obecnie najsławniejsza grupa na świecie, konkurująca wielkością zainteresowania z One Direction. BTS zdobywają mnóstwo nagród z azjatyckich gal, a także zdołali zgarnąć nagrodę Top Social Artist na Billboard Music Awards w 2017 roku (pokonując tym samym artystów pokroju Justina Biebera), pojawić się na AMAs oraz wziąć udział w Dick Clark's New Year's Rockin' Eve.

BTS, których oryginalna nazwa to Bangtan Boys (tłumaczone na Bulletproof Boy Scouts), a także Beyond the Scene, są pierwszą k-popową grupą, która wbiła się do USA. Z pomocą mówiącego płynnie po angielsku lidera, Kim Namjoona (imię sceniczne: RM) znaleźli się w Ellen Show, Jimmy Kimmel Show oraz wielu amerykańskich telewizjach śniadaniowych. Ich najnowsza piosenka, remix ze Steve'em Aokim, oraz ogromny hit "DNA" wprowadziły ich do Top 30 w USA oraz Top 50 w UK.

K-pop jest także popularny w Ameryce Łacińskiej, gdzie jedna z internetowych radiostacji gra tylko i wyłącznie koreańską muzykę z dodatkiem hiszpańskiego komentarza. W Europie także widać rosnące zainteresowanie - BBC Radio 1 stworzyło ostatnio dokument o tym rodzaju muzyki. Fani BTS nazywani są "ARMY" i śledzą każdy ruch grupy poprzez Twittera (gdzie zespół posiada ponad 12.4 miliona obserwujących) lub poprzez angielską aplikację Amino.


Nikogo nie powinno dziwić, że młodzi ludzie z Irlandii są otwarci i ciekawi azjatyckich kultur. Pamiętajmy, że jest to pokolenie wychowane na PlayStation oraz Pokemonach, na mangach i anime. W ostatnich latach Japonia konkurowała z Koreą w utrzymaniu opinii globalnego producenta filmów, programów telewizyjnych, gier komputerowych, a także muzyki, które to rozprzestrzeniały się po całym świecie poprzez social media. Irlandzka młodzież ma teraz szansę być bardziej otwarta na koreańską kulturę, głównie dzięki łatwemu dostępowi poprzez Netflix czy Rakuten Wiki. Młodzi ludzie mogą słuchać k-popowej na platformach typu YouTube czy Spotify.

Nie powinno być być także szokujące, że młodzież z Irlandii postrzega świat poprzez social media. Badania przeprowadzone w UK wykazały, że wiele młodych ludzi woli zostać vlogerami i osobami rozpoznawalnymi w internecie, niż muzykami czy aktorami. Social media i globalizacja stworzyły łatwy dostęp do, jeszcze niedawno niszowej, kultury azjatyckiej. W dzisiejszych czasach wystarczy jedno kliknięcie guzika czy przesunięcie palca, a możesz zostać przeniesiony do koreańskiego świata.

Co jest takiego przyciągającego w k-popie i k-dramach? Tego właśnie próbujemy się dowiedzieć podczas badań przeprowadzanych na Uniwersytecie Mayoonth. Co zainteresowało irlandzkich nastolatków w kraju, w którym nigdy nie byli i o którym jeszcze niedawni wiedzieli tak mało? Możliwe, że odpowiedź kryje się w "delikatnej sile" i globalizacji popkultur, która reprezentowana jest przez atrakcyjny, energetyczny i nieograniczony wizerunek, bazujący na amerykańskim hip-hopie, r'n'b oraz ulicznej kulturze.


Moda, buty, rytm oraz elektroniczne nuty są podobne do zachodniej muzyki pop. Artyści są koreańscy, lecz nie "przesadnie" koreańscy i dlatego irlandzcy nastolatkowie mogą się z nimi utożsamiać. Teksty piosenek mówią o problemach, z którymi zmagają się młodzi ludzie - egzaminy, zaburzenia mentalne, czy znęcanie się nad słabszymi.

Więc czemu by nie? Tak jak Irlandia, Korea Południowa mierzy się z napiętym i nieprzerwanym związkiem z jej dawnym kolonizatorem (w jej przypadku jest to Japonia). Doświadcza ona ciągłych wizyt IMF (notka od tłumacza: Międzynarodowy Fundusz Walutowy) oraz gwałtownej odbudowy gospodarczej. Jej kultura, tak samo jak irlandzka, próbuje wybić się na całym świecie (tak jak Riverdance czy U2 w ich latach świetności).

Podczas gdy duzi chłopcy grają w gry "moje pociski są większe od twoich", Południowa i Północna Korea postanowiły wystawić wspólną żeńską drużynę hokejową. Pewną rzeczą jest to, że ceremonia otwarcia Igrzysk zawierać będzie wiele k-popowych elementów scenicznych, a fani BTS mogą mieć nadzieję na zobaczenie któregoś z nich w ogólnoświatowej telewizji.

Podczas gdy w najbliższych tygodniach świat oglądał będzie Igrzyska, pamiętajcie, że to "delikatna siła" k-popu zmienia nastawienie i opinię o Korei. Kto chciałby rozpocząć wojnę, która zniszczy rodzimy kraj ulubionych gwiazd popu?

source: rte.ie
pl trans: Pati @crushonyou