Profesor Uniwersytetu Yonsei, Im Il "Korporacje, uczcie się szczerości od BTS" 180130 | CRUSHONYOU


Wykład z etyki zarządzania dla klubu prezesów; 30 stycznia 2018 r.

Korporacje często mówią o szczerości lub ważnych kampaniach. Ale wielki szacunek zyskuje ta firma, która przemawia swoimi czynami, a nie tylko słowami."

Profesor Im Il z Uniwersytetu Yonsei na regularnym spotkaniu z etyki zarządzania dla klubu prezesów, które odbyło się 30 stycznia w Lotte Hotel w Seulu, wyjaśnia omawianą przez siebie sytuację na przykładzie BTS. "Wielki szacunek zyskuje firma, która przemawia swoimi czynami, a nie tylko słowami".

Przyznając, że sam jest ARMY, profesor Im wyjaśnia, że choć BTS pochodzą z małej wytwórni, Big Hit Entertainment, a nie "wielkiej trójki", to byli w stanie urosnąć do rangi światowych idoli dzięki szczerej komunikacji z fanami za pośrednictwem Youtube i mediów społecznościowych, a nie za pośrednictwem marketingu.

Profesor Im analizuje pod różnymi kątami przypadek BTS, czyli sposób w jaki mogli zdobyć serca fanów swoją szczerością i dzielonymi się z nimi emocjami. Po pierwsze, teksty, z którymi łatwo się utożsamiać to jeden z kluczy do ich sukcesu. Zespół przeniósł na teksty życie ludzi po dwudziestce i trzydziestce. Publikują także ogólnodostępne teledyski w mediach społecznościowych takich jak Youtube oraz komunikują się z fanami na mniej oficjalnych kontach.


Profesor posługuje się RM jako przykładem. "W komunikacji nie chodzi tylko o dostarczenie swojej wiadomości do fana czy klienta; trzeba także uważnie ich słuchać." Gdy RM został skrytykowany za napisanie nienawistnych wersów wobec kobiet to pokazując w mediach społecznościowych, że czyta książkę o feminizmie, pokazał także, że przyjął do siebie tę krytykę. W biznesie takim przypadkiem jest Starbucks. Gdy klient stwierdził, że kawa nie jest smaczna, Howard Schultz zamknął wszystkie oddziały i przez jeden dzień (28 lutego 2008 roku) szkolił swoich baristów.

W wyniku takiego rodzaju sympatii, komunikacji i szczerości, fani nie widzą w BTS typowych idoli. Ich fani mówią, że są dumni ze swojego zespołu. Czują, że ich artyści są dla nich jak rodzina czy własne dzieci." - mówi profesor Im.

Profesor kończy swój wykład słowami. “Jeśli klient dzieli takie uczucie wobec firmy, to owa firma jest skazana na sukces. Klienci mają dość masowej produkcji i masowej konsumpcji. Chcą historii i chcą się z nią utożsamiać. Przypadek BTS ma miejsce w przemyśle muzycznym, ale wierzę, że wiąże się on z ogólną zmianą na rynku."

pl trans: Kasia @ crushonyou
eng trans: 아미살롱
source: E Today