Spojrzenie wstecz na rok, który upatrzył sobie BTS jako najpopularniejszych koreańskich artystów na świecie.

Rok 2017 powoli się kończy, a BTS pozostawiają za sobą nie tylko najważniejszy rok w ich karierze, ale również najbardziej wpływowy rok grupy k-popowej w Ameryce. Minione 12 miesięcy obfitowało w wiele wydawnictw i ekscytujących momentów, które pchnęły zespół od bycia ulubieńcami fanów do głównych amerykańskich gal i najwyższej klasy list Billboardu.
 

Oto wspomnienia najważniejszych wydarzeń BTS w tym roku: 

1. stycznia: RM (wcześniej znany jako Rap Monster) wydał utwór "Always" na  Soundcloud.

30. stycznia: BTS pojawiło się na Idol Star Athletics Championship, corocznym wydarzeniu z okazji Nowego Roku Księżycowego, gdzie gwiazdy K-popu rywalizują ze sobą w rożnych dyscyplinach sportowych.
12. lutego: Wydanie  "Spring Day" z albumu  You Never Walk Alone, rozszerzonej wersji Wings z 2016 roku.

19. lutego: Wydanie "Not Today"

22. lutego: Album BTS Wings uznany podczas Gaon Chart K-pop Awards za najlepiej sprzedający się fizyczny album w czwartym kwartale 2016 roku.
19. marca: RM współpracował z Wale’em przy utworze "Change."

4. marca: "Spring Day" na 15. miejscu listy Bubbling Under Hot 100, zapowiadając późniejszy sukces grupy - wejście na listę HOT 100.
17. marca: Septet wystąpił na otwarciu pierwszego w historii KCON Mexico.
23. marca: BTS rozpoczęli amerykańską część trasy 2017 BTS Live Trilogy Episode III: The Wings Tour  w Newark Prudential Center w New Jersey. Drugi koncert odbył się 24. marca. Dali jeszcze trzy inne koncerty w Chicago i Anaheim w przeciągu kolejnego tygodnia. Trasa zaprowadziła ich do kilku azjatyckich miast w kwietniu, maju, czerwcu i październiku, jak również po raz pierwszy do Australii, gdzie dali koncert w Sydney.
29. marca: Na pozostałych przystankach z trasy w Ameryce zwiększono ochronę  po tym jak w mediach społecznościowych pojawiły się groźby skierowane w stronę członków grupy.
10. kwietnia: Septet dostał nominację do nagrody Top Social Artist na 2017 Billboard Music Awards.
27. kwietnia: BTS przebili Miley Cyrus i Rihannę będąc trzecim w kolejności artystą najdłużej utrzymującym się na 1. miejscu listy Social Artist.
8. maja: Ogłoszenie, że BTS wezmą udział  w BBMA, jako pierwsza w historii grupa K-popowa.
21. maja: Septet zdobywa nagrodę Top Social Artist na gali 2017 BBMAs, jako pierwsza K-popowa grupa otrzymująca wyróżnienie na tej ceremonii. Był to pierwszy raz, kiedy K-popowa grupa pojawiła się amerykańskiej gali rozdania nagród.
9. czerwca: RM i V dzielą się na Soundcloud utworem "4 O'Clock" będącym częścią BTS Festa, czyli świętowania 4. rocznicy grupy.
14. czerwca: Suga ponownie wydaje "So Far Away" z Jinem i Jungkookiem. Piosenka została pierwotnie wydana z Suran na zeszłorocznym mixtape’ie Sugi Agust D.
4. lipca: BTS poszerzyli swoją markę, aby zawrzeć "Beyond the Scene" jako część tożsamości grupy. Mimo ogłoszenia tego jako poszerzenia nazwy, Billboard potwierdził, że nazwa BTS w języku angielskim pozostaje jako BTS, czyli akronim koreańskiej nazwy Bangtanseonyeondan, którą tłumaczy się jako "Bulletproof Boy Scouts" (Kuloodporni Skauci).
5. lipca: Grupa wydaje remake kultowego utworu Seo Taiji & Boys' pod tytułem "Come Back Home."

10. sierpnia: Na Twitterze została ogłoszona seria Love Yourself
23. sierpnia: BTS potwierdza wrześniową datę wydania EP Love Yourself: Her, nowości muzycznych od lutego.


3. września: Ikona K-popu Seo Taiji chwali BTS i przekazuje im pokoleniową pochodnię.
4. września: Wydanie teledysku ‘Serendipity’, z Jiminem w roli głównej, poprzedzającego wydanie Love Yourself: Her.

12. września: Ujawniono listę utworów Love Yourself: Her, pokazującą, że BTS współpracowali z Andrew Taggartem z The Chainsmokers przy utworze "Best of Me", że na albumie zawarto przemówienie RM'a z BBMA w formie Skitu.
14. września: Pojawia się pierwszy teaser do "DNA".
18. września: Wypuszczenie Love Yourself: Her

24. września: Grupa tworzy K-popową historię stając się pierwszym koreańskim artystą, który przebił się do TOP10 listy Billboard 200, zachęcając fanów do uznania liczby siedem za szczęśliwą liczbę grupy w tym roku: W 2017 siedmioosobowa grupa sięga miejsca 7. na liście
29. września: JJ Ryan dyskutował na temat Billboard Chart Beat Podcast bedącego jedyna stacją radiową w Ameryce, która zagrała “DNA.” W tym roku piosenki BTS zyskały niebywały wzrost odtworzeń w radiu dzięki oddolnym staraniom fanów.
2. października: "DNA" na szczytowym miejscu 67. listy HOT 100. W poprzednim tygodniu zadebiutowało na miejscu 85.
13-14. października: Amino App zaprezentowało wystawę poświęconą BTS w galerii pop-up w Nowym Jorku.
17. października: Line Friends ogłosiło nową linię bohaterów BT21 inspirowanych dziełami i pomysłami BTS.
31. października: Unicef i BTS rozpoczęli kampanię Love Myself
3. listopada: BTS potwierdziło nadchodzący występ na AMAs, ich pierwszy odbywający się na amerykańskiej gali rozdania nagród.
13. listopada: RM (Kim Namjoon) zmienił swój pseudonim sceniczny z "Rap Monster" na akronim RM.
15. listopada: BTS pojawiło się w programie Jimmy Kimmel Live! W Los Angeles natomiast grupa dała mini koncert dla fanów, a występy zostały nadawane tydzień później w Live. Pojawili się również w programie The Ellen DeGeneres Show i The Late Late Show with James Corden.
19. listopada: Grupa wystąpiła z ‘DNA’ podczas AMAs.

23. listopada: BTS współpracowało ze Stevem Aokim i Desiignerem przy "Mic Drop (Remix)." Remix stał się utworem odnoszącym największy sukces w Stanach Zjednoczonych.

28. listopada: "Mic Drop (Remix)" zadebiutował na miejscu 28. listy HOT 100.
6. grudnia: BTS wydało w Japonii "Snow Crystal" oraz japońską wersję "Mic Drop (Remix)" i "DNA." Jest to pierwsza piosenka nie-japońskiego artysty, która przekroczyła 300 tysięcy punktów na cotygodniowej liście singli japońskiego Oriconu.
7. grudnia: Strona internetowa turystyki Seulu upadła po tym jak fani rzucili sie na nia, aby pobrać utwór promujący w wykonaniu BTS - "With Seoul."

11. grudnia: BTS znaleźli się na miejscu 10. końcoworocznej listy Artystów Roku tworzonej przez Billboard.
12. grudnia: BTS potwierdzili swój występ na Dick Clark's New Year's Rockin' Eve with Ryan Seacrest.
15. grudnia: Fall Out Boy współpracowali z RM’em przy remixie "Champion".
16. grudnia: BT21 zebrało tysiące fanów na otwarciu linii produktów w Seulu i Nowym Jorku.
17. grudnia: Bloomberg zawiadamia, że wytwórnia BTS, Big Hit Entertainment, rozważa wejście na giełdę.
31. grudnia: Występ BTS zostanie wyemitowany w Stanach Zjednoczonych jako część New Year's Rockin' Eve.


źródło: Billboard
pl trans: Setsu @ crushonyou