Fragmenty z książki "Philosophizing BTS" | CRUSHONYOU
Wprowadzenie
"Dobra intencja zmiany czyjegoś życia, aby stało się bardziej promienne… to prawdziwe znaczenie muzyki BTS. Ich przekaz opiera się mocno na filozofii i wiadomościach, które mają zdolność niesienia pomocy innym w odnalezieniu ich własnej galaktyki."
"Wpływ BTS na młodzież obecnego pokolenia może trwać długo, albo i krótko. I jak zwykle, osoby naszego pokolenia godne uwagi nie są w stanie zdobyć pełnego uznania. Czy to dlatego, że żyją w tej samej erze i ten fakt traci aurę tajemniczości? Arthur Schopenhauer raz powiedział, “ Mija wiele czasu, aż każde arcydzieło zostanie docenione i musi przejść przez trudny proces.” Z pewnością ich obecna popularność udowadnia jak wartościowy jest ich przekaz i jeśli ta wartość pojawi się na horyzoncie, otrzymają większe uznanie."
cr. BTSARMY_Salon
cr. BTSARMY_Salon
Rozdział I. Dla świata
1. Społeczeństwo konsumpcyjne
W 'Go go' BTS wspominają o kulturze konsumpcji, która trwoni pieniądze jakby jutra miało już nie być. Krytykują kulturę, entuzjastycznie podchodzącą do konsumpcji, mówiąc o YOLO, czyli słowie kluczowym popularne stało sie w Korei w 2017 roku. YOLO wydaje się realizować dzisiejsze szczęście, ale tak właściwie to jest konsumpcyjnym zachowaniem, które żyje dziś ale zapożyczając z jutra. Przeważnie zachowanie, które kupuje szczęście przy pomocy pieniędzy jest dużym problemem.
Zygmunt Bauman powiedział, że możemy przerwać niekończącą się pętlę konsumpcji poprzez 'rewolucję kulturalną' za pomoca edukacji.
BTS krytykuje fenomen ostentacyjnej zamożności brany za pewnik przez pokazywanie osobistych gustów i logo marek oraz kulturę kupowania obecnego szczęścia przyjmując przyszłość jako zabezpieczenie.
BTS zainsynuowali problem kultury konsumpcyjnej poprzez swój wpływ na kulturę. Dzięki muzyce, podkreślają i obnażają braki w społeczeństwie i kulturze, błędy i zmagania a nie preferencje odbiorców. Czy to nie byłoby właśnie taką 'rewolucja kulturalna poprzez edukację' o której mówił Bauman?
2. Pokolenie N-po (Pokolenie 'Poddawania się')
3. Złota łyżka i brudna łyżka
4. Zmiana
5. Moralność i sprawidliwość
Rozdział. III Dla młodzieży
<Lost>Sławni na świecie muzycy śpiewają o historii swojej wewnetrznej rozpaczy. Brzmi trochę jak o mnie, kiedy przechodziłam w życiu najgorszy moment. Kiedy ich słuchasz, nie tylko śmiałe teksty brzmia znajomo, ale ten desperacki ryk w ich głosie przemawia do ciebie, jakby stali się głosem twojej głębokiej rany wynikającej z braku nadziei.
Ironią jest, kiedy czujesz się zmotywowany słuchając historii o cierpieniu drugiej osoby. Mam nadzieję, że nie tylko ja tak się czuję. Nieważne, jak bardzo lśnią na niebie, wiem, że oni również cierpieli, aż do tego stopnia, że chcieli się ukryć. Świadomość tego dodaje mi otuchy. Sprawia, iż zdaję sobie sprawę, że nie tylko ja zmagam się z cierpieniem.
Wszyscy usiłujemy dobrze się uczyć, mieć wielkie marzenia i po prostu być akceptowanymi. Czy to ja jestem odpowiedzialna za moją rzeczywistość? Słuchając ich muzyki, powiedz “Hej, czuję to samo.” Co może być bardziej pocieszające dla każdej młodej osoby, niż właśnie to? BTS zapewnia nas, że mroczny, pełen desperacji i niepewny czas jest jedynie półmetkiem naszej długiej drogi życiowej. Mówią nam, że w porządku jest czuć się w ten sposób. Dają nadzieję innym poprzez dzielenie się swoją własna rozpaczą i niepewnościami.
A o co chodzi? Co to za książka?
OdpowiedzUsuńKsiążkę taką napisała niedawno koreańska autorka Cha Min Joo, która interesuje się filozofią, sztuką muzyką. Autorka ma tytuł doktora w dziedzinie sztuki. Autorka badała media, filozofię i kulture popularną. A ksiązka nie jest o tym dlaczego BTS jest tak popularne, ale raczej bada ich i związek z młodzieżą z humanistycznego punktu widzenia. Zgodnie z tym o czym wspominała w przedmowie, będzie starała się połączyć przekaz BTS z filozofiami różnych myślicieli.
OdpowiedzUsuńDziękuję za odpowiedź <3
Usuń