Ameryka nazwała BTS nowymi "Literature-(i)dol 171001 | CRUSHONYOU

"Spacerując, podświadomie poszedłem nad morze. Spoglądam znad niego na brzeg. Niezliczone ziarna piasku i porywisty wiatr. Jak zawsze spoglądam na pustynię".* Jest to fragment słów piosenki 'Sea', udostępnionej tylko na płytach CD, a nie online. Osiągnęli oni to, o czym od dawna marzy. Jednak to, co na nich czeka jest kolejną trudnością w ich życiu. Czy jest to zamęt młodości, czy lęk (5-cio letniej) grupy, której członkowie stali się idolami prowadzącymi nawą Koreańską Falę? Lider Rap Monster (Kim Namjoon- 23 lata) spokojnie wyjaśnia "Czy miejsce, do którego dotarłem to prawdziwe morze? Czy może błękitna pustynia?" Kwestionuje on rzeczywistość, w którą wierzy w literackim stylu.

To Rap Monster napisał słowa tego utworu. Stworzył 'Sea' po tym, jak przeczytał "1Q84" Murakami Haruki i poruszyły go słowa "Tam, gdzie jest nadzieja, tam zawsze są trudności". Lider jest jego wielkim fanem. Kwestie związane z pisarzem są dla niego niczym prezenty. "Zanim się tu znalazłem, czyałem "Killing Commendatore" - powiedział Rap Monster z szerokim uśmiechem, zapytany podczas konferencji prasowej w seulskim hotelu 18. września o związek między tekstem utworu a powieścią Harukiego. Nie tylko wyraz twarzy, ale również sposób w jaki się wypowiadał świadczyły o związanych z tym emocjami.
Kiedy padło pytanie o autora, zdawać się mogło iż nagle ożył. Jak można łatwo wywnioskować, jego  obecna lista czytelnicza jest o wiele bardziej interesująca niż jego życie miłosne. Mając dość napięty grafik, znajduje czas na zagłębienie się w lekturę czeskiego pisarza Milana Kundery "Nieznośna lekkość bytu". W jednym z niedawnych wywiadów polecił pewną pozycję mówiąc "Czuję się odnowiony kiedy po długim czasie czytam "1984" George'a Orwella. Sądzę, że dla wielu ludzi ponowne zmierzenie się z tą lekturą, również byłoby dobre".

Podczas wywiadów z idolami tematy związane z książkami i polityką są tabu. Kiedy pada pytanie "Jaką książkę ostatnio przeczytałeś?" zapanuje grobowa atmosfera, a prowadzący zostanie potraktowany jak ktoś nie z tej epoki. Z pewnością, taki reporter znajdzie się na pierwszym miejscu 'czarnej listy' agencji.

Łamiąc wszelkie bariery społeczne Rap Monster kreuje swoją własną przestrzeń związaną z literaturą. Wcześniej w tym roku udostępnił za pomocą social mediów zdjęcie swojego pokoju, a książka na jego biurku znalazła się w trendach. Była to napisana przez Tony'ego Portera "Man Box". Jest to publikacja która wyjaśnia dlaczego mężczyzna jest społecznym napastnikiem kobiety.

Kreatywność lidera ma swoje podstawy w twórczości klasyków. Podczas planowania albumu 'Wings' wykorzystano twórczość jednego z ważniejszych autorów niemieckich - Hermana Hesse (1877-1962)  i jego powieść "Demian: Dzieje młodości Emila Sinclaira". Idol, który zazwyczaj związany jest z prowokującymi tematami spotyka głęboko zakorzeniony klasyk. Wizerunek, który opiera się na ustalonych podstawach może zostać zburzony przez starą książkę.Jako że historia zdobywania swojej popularności jest niezwykła, tak i sposób ich funkcjonowania w show biznesie jest inny. "BTS Literature-bot (BTS_letters)" pojawiło się w sieci. Jest to miejsce, w którym fani zespołu piszą notki literackie, jak cytaty z eseju Kim Yeonsu'a "Moments We Spend". Niezwykłym jest zobaczenie czegoś podobnego, jako popularne wśród fandomu konkretnego idola. Wyjątkowym również jest zobaczyć, że to właśnie literatura łączy fanów. 

Dzięki temu, można powiedzieć, że BTS są rozpoznawalni przez starsze pokolenia jak  rodzice czy nauczyciele. Nazywają ich oni "Idolami godnymi pochwały" przez to, że dają możlkiwość ich dzieciom lub studentom, którzy porzucają biblioteki, aby poznać takie klasyki jak "Demian". Jest to najszczersza prawda. Uwierzcie, czasami rodzice albo nauczyciele literatury piszą na mediach społecznościowych "Jestem szczerze wdzięczny BTS". Stali się oni z ludzi nie mających zielonego pojęcia, o co chodzi w temacie idoli w tych którzy śledzą na bieżąco zespół i można ich zacząć nazywać ARMY.

Zespół stworzył swoje 'Literackie' królestwo i ciągle rośnie w siłę. Można powiedzieć, iż jest to powiew świeżości na tle odświeżanej co jakiś czas k-popowej historyjki opakowanej w skomplikowaną choreografię i ładne twarze idoli. Oczywistym jest, że ich wsparcie się rozrosło. Ustanowili przecież rekord przez wejście do topowej dziesiątki (7 miejsce) jednego z głównych notowań Billbordu- Billboard200 ze swoim nowym albumem. Również singiel 'DNA' pochodzący z tej EP-ki znalazł się na 85 miejscu Billboard Hot 100. Jest to drugi najwyższy wynik w historii k-popu (pierwszym był Gangnam Style w 2012r.).BTS odświeżyli zaplecze k-popu przez dodanie odrobiny literatury i odnieśli sukces na amerykańskim rynku muzycznym - kolebce popu, poszerzając tym samym swoją fanbazę.

BigHit nie posiada dodatkowych agencji w Stanach w przeciwieństwie do Wielkej Trójki (SM, YG i JYP). Oczywiście nie mogli oni poprowadzić swojej kampanii marketingowej w strategiczny sposób w tamtym rejonie. Tymi, którzy "zaimportowali" muzykę BTS na własną rękę byli amerykańscy fani tejże muzyki. 

Billboard uznał "głębszy przekaz" jako kluczowy zwrot określający rozpoznawalność zespołu w USA. Wielu idoli traci na popularności i sile przebicia za granicą przez wydanie kilku kawałków EDM, które są w sam raz dla choreografów. Jest to coś, nad czym agencje muzyczne muszą się zastanowić, kiedy pozostają daleko w tyle, przez kurczowe trzymanie się bezsensownego tańca i mocnego beatu, za tym, co prezentuje Fala Hallyu.


NAJLEPSZE KOMENTARZE

+2110 "Moja córka również czyta 'Demiana'. Miałem takie wrażenie, że podczas wywiadu wydawał się być obytym w tym temacie, i w rzeczy samej czyta wiele książek. Wygląd jest ważny, jednak mam nadzieję, że jest więcej idoli z głębszym przekazem".

+1977 "Oni dobrze wiedzą, jak bardzo obecnie są wpływowi i jak to dobrze wykorzystać. Mają pewną wiadomość do przekazania i w stu procentach w nią wierzą".

+1671 "Są na prawdę niesamowitym zespołem. Rzeczywiście są warci swoich zasług w takim stopniu, że aż kupię ich album. Wyczekuję na więcej dobrej muzyki w przyszłości. Bangtan fighting!"


source: NAVER via Jiminishell
pl trans; MochiMon @crushonyou