K-popowa grupa bije rekordy z nowym albumem na trzech kontynentach 170921 | CRUSHONYOU

Od USA po Polskę, Hong Kong i Brazylię, najnowszy album “Love Yourself: Her” koreańskiej grupy zajmuje szczyty listy najlepiej sprzedających się albumów na iTunes w 73 krajach i obszarach na trzech kontynentach.
Teledysk do singla ‘DNA’ osiągnął 20 mln wyświetleń w 20 godzin, bijąc tym samym rekordy Taylor Swift, Katy Perry czy Rihanny na największą ilość wyświetleń w jeden dzień.
Siedmioosobowa grupa, w której najstarszy członek ma zaledwie 24-lata, znana jest ze swoich rekordów. W maju 2016 roku grupa pokonała amerykańskich ulubieńców takich jak  Justin Bieber, Selena Gomez i Ariana Grande stając się pierwszą K-popową grupą zdobywającą Billboard Music Award.
Na trzecią światową trasę zeszłej wiosny, zaledwie kilka godzin po wejściu w sprzedaż, BTS wyprzedali bilety na areny w Stanach - kolejny rekord dla K-popowej grupy - powodując tym samym, że dodano więcej koncertów na obydwu wybrzeżach, w New Jersey i Kalifornii.
"Naprawdę zaczynaliśmy na samym dnie,” powiedział 23-letni członek zespołu Kim Namjoon, który pisze dla grupy wiele piosenek i jako jedyny posługujący się angielskim jest twarzą grupy poza Azją. "Gdy zaczynaliśmy, nikt nie zwracał na nas uwagi", dodał Kim.
Mający swój debiut w 2013 roku, BTS to skrót od "Beyond The Scene," które odnosi sie do różnorodności w ich muzycznym stylu łączącym pop, hip-hop, R&B i elektronikę.
"BTS przeciwstawiają się trendom i robią swoje,” powiedział Paul Han, współzałożyciel Allkpop, portalu plotkarskiego i informacyjnego, który miesięcznie czyta 10 mln osób. "Gdy posłuchacie ich starszych hitów, nie brzmią jakby próbowali stworzyć chwytliwe popowe kawałki, zamiast tego uzywają prawdziwych hip-hopowych bitów z mądrymi grami słownymi i dającymi do myślenia tekstami.”
Najnowszy album BTS jest o “przekraczaniu granic, językowych barier i zbieraniu doświadczeń”, powiedział Kim podczas rozmowy telefonicznej z Seulu.
"Nasze piosenki opowiadaą o trudnościach młodych ludzi, ich miłościach i codziennym życiu.”
Jeden z utworów - "Best Of Me," jest kolaboracją z nowojorskim duetem The Chainsmokers, który poznali podczas Billboard Music Awards.
"Byli nami zaciekawieni,” powiedział Kim. “Przecież byliśmy ich fanami.”
Album wyraża “pogodniejsze EDM i łagodniejszy hip-hop niż ich poprzednie albumy” i jest “kierowany ku większej publice,” powiedziała Tamar Herman zajmująca się tematyką K-popu dla Billboard.com, ale dodała, że taka strategia wydaje się być opłacalna na dłuższą metę.
W przeszłości, mówi Herman, ich sukces był połączeniem etyki pracy i sprytnego użycia technologii.


"To co ich wyróżnia to zdecydowanie ich media społecznościowe,” mówi Herman. “Zbliża ich do fanów sprawiając, że są tak prawdziwi jak tylko idole mogą być.”
Dla fanów K-popu, szczególnie tych w Stanach, internet pozostaje jedynym źródłem treści na temat K-popu.
"BTS wyeliminowali pośredników swoich postów, od samego początku bezpośrednio dostarczając swoim fanom na Twitterze wspólnych treści," powiedziała Herman.
"W połączeniu z coraz bardziej robiącymi wrażenie wydaniami muzycznymi, BTS tworzą bardziej przystępny klimat, niż większość k-popowych grup, których komuniknacja z fanami najcześciej odbywa się dzięki ograniczonym eventom organizowanym przez ich wytwórnię," dodaje.
Takie zaangażowanie był kluczem do ich wygranej na Billboard. Ich fani, znani jako "A.R.M.Y." (Adorable Representative MC's for Youth"), głosowali na Twitterze i portalu poświęconym nagrodom ponad 300 mln razy, używając hashtagu #BTSBBMAS.
"Bycie naturalnym i zawsze otwartym już weszło nam w nawyk,” powiedział Kim. "Tweetujemy o głupotach i drobnostkach.”
"Jest nasz siedmiu, więc jeśli któryś z nas nie używa SNS danego dnia, to robią to inni. Ale używamy ich codziennie. To trochę jak mycie zębów.”
Założyciel Allkpop, Han wierzy, że media społecznościowe są idealnym miejscem, aby pokazać prawdziwszy obraz życia zespołu.
"A poza muzyką, gdy już trochę ich poznasz, zakochasz się w ich zaraźliwych charakterkach,” powiedział Han. “Nie widać w nich żadnej fałszywości ani osobowości divy, wszyscy wydają się szczerzy, skromni i przyziemni.”
Cała siódemka to młodzi 20(kilku)-latkowie i, jak powiedział Kim, mieszkali ze sobą w jednym dormie przez ostatnie kilka lat, ucząc się tym samym jak sobie radzić ze sobą nawzajem jak z “braćmi”.
"Od czasu do czasu zdarza nam sie kłócić,” powiedział Kim. “Ale wiemy jak sobie z tym radzić i jak się uczyć od siebie nawzajem. Mamy naprawdę wyjątkową więź.”
Kim jako jedyny członek BTS płynnie posługuje sie angielskim, uczył się go z serialu “Przyjaciele” który jego mama dała mu na DVD.
"Po raz pierwszy obejrzałam serial z koreańskimi napisami, drugi raz z angielskimi napisami a kolejny raz już udało mi sie obejrzeć bez napisów i zobaczyć prawdziwe sytuacje z którymi zmagali sie Amerykanie,” powiedział Kim. “ ‘Przyjaciele’ bardzo mi pomogli.”
Poza nowym albumem, Kim wspomina, że planują kolejna trasę. Dyskutują również na temat ich nadchodzącej dwuletniej służby wojskowej, która zagroziła już kiedyś jedności innych K-popowych zespołów.
A odnośnie tego co wielu fanów chciałoby wiedzieć, Kim powiedział, że jego “idealna dziewczyna” to taka, która mogłaby “rozmawiać dłużej niż godzinę o czymkolwiek, o rodzinie, muzyce, życiu, musimy umieć się komunikować i mieć coś wspólnego.”
źródło: CNN
pl trans: Setsu @ crushonyou