BTS, znane jest jako jedna z nielicznych k-popowych zespołów, który stawia czoła problemom społecznym w branży, gdzie brak zaangoażowania polityczego jest normą dla idoli. Tematy, które podejmowali zmieniały się przez cały czas ich dorastania, jednak odnosili się do problemów społecznych od wydania swojego pierwszeo mini albumu "O!RUL8,2?" w 2013 roku. 
Suga odniósł się do słów piosenki 'Go Go', które odnoszą się do świadomości społeczeńswa podczas konferencji prasowej odbywającej się w poniedziałek (18.09), odpowiadając diennikarzowi Soompi. "Dzisiejsze pokolenie używa zwrotów takich jak YOLO i świetnie się bawi trwoniąc pieniądze, jednak nie sądzę, że myślą o tym dlaczego używają takich zwrotów, nawet kiedy to robią" powiedział znany ze skromności członek, który podczas swoich urodzin obdarował fanów kartami miejskimi oraz ręcznie pisanymi liścikami. "To nie byłby album BTS, gdyby nie było tam kawałka krytykującego społeczeństwa". 
(Wyjątkowo w dyskorafii można zauważyć, że żaden z członków zespołu nie napisał tekstu do 'Go Go', tak na prawdę jednym z trzech, którzy go stworzył jest CEO BigHit Entertainment -Bang Si-Hyuk).
Piosenka krytykuje materializm społeczeństwa przez użycie parodii. Podstęp tkwi w rozbieżności między brzmieniem i słowami- wydaje się, że jest to typowy wakacyjny utwór, który z powodzeniem można przypisać do atmosfery idealnej, wyjętej z instagrama wyspy. Tekst zdziera jednak maskę ekstrawagancji, kiedy J-Hope rapuje "Nie mam żadnych pieniędzy, ale chcę wyjechać gdzieś daleko". Pokazują jak puste są określenia typu YOLO, przez to, że nadmierne stosowanie go prowadzi do tego, że traci ono na znaczeniu. Słowa piosenki zmuszają do przemyśleń, przez swoją zamierzoną głupotę. 

Celebrując ich comeback przygotowaliśmy listę jedenastu piosenek BTS odnoszących się do problemów społecznych. 


1) No More Dream 
Wydany w 2013 roku debiutancki singiel mówi o tym, jak dzieci muszą porzucać swoje marzenia w celu spełnienia oczekiwać rodziców.

2) N.O
Podczas ery szkolnej de facto to szkolnictwo stało się obiektem krytyki, w sczególności piosenka porusza temat tego, jak system edukacji zmienia uczniów w "maszyny do nauki".

3) Rap Monster i Wale Change 
W wywiadzie do Teen Vouge Rap Monster powiedział, że Amerykanie "mają swoje zagrożenia, a my mamy swoje w Seulu. Problemy są wszędzie, a ta piosenka jest błaganiem o zmiany". Wale rapuje o tym, że jest "nienawidzony przez All-Rights i rasistowską policję", kiedy lider BTS mówi o cyber przemocy. 4) AgustD The Last
Suga pod pseudonimem AgustD na swoim solowym występie ukazał podatność na zranienia. przez słowa takie jak "Depresja, OCD/ od czasu do czasowym mixtapu wciąż wracają". W Korei choroby na tle psychicznym są tematem tabu, co powstrzemuje wielu ludzi przed poszukiwaniem pomocy. Niezwykłym jest więc zobaczyć, jak tak sławna osoba jawnie mówi o swoich problemach z depresją i fobią społeczną, co może pomóc w normalizacji tego tematu. Soompi pisze, że jak mówi Suran, (Suga) pomógł jej poradzić sobie z jej własną depresją. 

5) Whalien 52
Rap line BTS- Rap Monster, Suga i J-Hope- pomogli skomponwać i napisać tę piosenkę ukazując swoją samotność przez metaforyczne użycie wieloryba. "Niektórzy mówią - gnojku, zostałeś idolem" rapuje Suga. "Pierdolę to, i co z tego? Nikt przy mnie nie został". Ta szczerość odnośnie uczuć, jest niespotykana wśród artystów, od których oczekuje się stosownego zachowania.

6) Spin Breaker
Ta piosenka, tak samo jak 'Go Go' stanowi parodię na temat szerzącego się konsumpcjanizmu, jednak brzmi o wiele ostrzej - to co słyszysz, jest tym, co otrzymujesz. 

7) Baepsae
Piosenka mówi o przepaści pokoleniowej zależnej od zamożności i powodzenia. "Mówią na mnie baepsae" rapuje lider. " Dzięki bocianom, nasze kroki są dłuższe. Są to słowa, z którymi"dzieci przełomu i sprzeczności" mogą się utorzsamiać, będąc kozłami ofiarnymi za "zabijanie przemysłu", będąc obciążonymi ogromnymi kredytami studenckimi. 

8) Cypher 4
Rap line atakuje przez nawoływanie do samoakceptacji. Słowa refrenu " Kocham, kocham, kocham siebie" były zapowiedzią do najnowszego albumu zatytuowango "Love Yourself 'HER'".

9) Am I Wrong
Napisane przez Kevina Moore'a słowa śpiewane przez Rap Monstera krytykują zobojętnienie na tematy polityczne "Jeśli to co widzisz w tych wiadomościach, nic dla ciebie nie znaczy... Nie jesteś normalny, jesteś anormalny".

10) 21st Century Girl
Rap Monster pomógł napisać słowa i skomponować piosenkę, która zachęca kobiety do bycia niezależnymi. Jest to prawdopodobnie jeden z najbardziej feministycznych k-popowych utworów. "Powiedzcie im, że jesteście silne/ Powiedzcie im, że jesteście wystarczająco dobre" -śpiewa Jimin.

11) Not Today
Piosenka będąca hymnem "wszytkich nieudaczników tego świata". Oczywiście BTS również zalicza się do tej grupy, jako że pochodzą z małej wytwórni -BigHit. Wywalczyli oni sobie miejsce na szczytach koreańskich list przebojów. 


source: Billboard
pl trans: MochiMon @crushonyou