Wywiad z BTS w japońskim magazynie CREA (wydanie wrześniowe) 170907 | CRUSHONYOU


Za fantazyjnym przekazem ich muzyki i teledysków kryje się okrutna desperacja młodości.  Spytani “O co dbacie najbardziej pisząc teksty?” lider Rap Monster odpowiedział “O pisanie prawdy. Wszyscy tworzymy muzykę, mamy różne styl pisania tekstów. Ja piszę teksty bedąc świadomym “tego co ich nie upiększa” i jestem szczery." Ich najnowszy singiel to utwór gdzie ‘krew, pot i łzy’ są aluzją do wypełniających ich emocji. Oryginalna koreańska wersja przekroczyła na YouTube 100,7 milionów wyświetleń (na dzień. 22.sierpnia). Konceptem albumu WINGS zawierającego wspomniany utwór i wydanego pod koniec zeszłego roku była młodość napotykająca pokusę. Po wydaniu albumu członkowie skomentowali “Im ciężej jest odeprzeć pokusę, tym bardziej się zadręczasz i czujesz się skonfliktowany. Ale gdybyś mógł pomyśleć o tej agonii i konflikcie jako o dorastaniu..." Jako osoby, które osobiście piszą i produkują muzykę, ich ekspresja przepełniona jest ‘szczerością’ młodości.


Historia tych siedmiu chłopców nie jest łódką płynącą przy dobrym wietrze, przetrwali oni długi czas dokładając starań od samego początku. Wreszcie w tym roku podpisali kontrakt z wytwórnią  DEF JAM RECORDS, posiadającą prestiż w hip-hopie, do której należą też Kanye West i Justin Bieber. BTS stali się “potężną młodzieżą”, którą ogląda cały świat.


“Mieszkamy razem od siedmiu lat. Więc mysśę, że zrozumienie siebie nawzajem jest zakorzenione głęboko w naszych sercach. Nie zdarzyło się, aby ktoś w grupie sprawił kłopot drugiej osobie. Po prostu jesteśmy fecetami, więc każdy z nas jest trochę żartobliwy *śmiech*” powiedział Rap Monster.


To Rap Monster od początku do końca miał inicjatywę podczas nagrań i barwnego wywiadu, w którym każdy dzielił się uwagami pokazującymi ich charakter. Mood-maker J-Hope z uśmiechem powiedział “Cała nasza siódemka ma różne charaktery, ale łączy nas długa relacja i każdy z nas ciężko pracuje. Dlatego doceniamy siebie nawzajem.” Wypowiedziom tej dwójki w ciszy przysłuchiwał się najstarszy czlonek zespołu, Jin, a Jungkook patrzył na nich swoimi dużymi oczami. Nie śpiewali, ani nie tańczyli, ale harmonia pomiędzy nimi była niesamowicie wyczuwalna zarówno na relacji wideo jak i w głosach. Siedem osób, urodzonych deskryptorów, stawia czoło muzyce łącząc się w jedno serce. Oczywistą cechą tej grupy jest to, że są oni taką rzadkością i tak cenni, że wydaja się być cudem. Są potężną grupą, ale każdy z nich zaskakująco skromny, przyjazdy, naturalny, muzykalny i pokazał swój własny urok.'Relacja bliższa niż bracia, którzy razem żartują'


Spytani o to, kto jest fashionistą w grupie, oprócz siebie samego, krzyknęli chórkiem “Rap Monster”. Na co on nieśmiało odpowiedział “Wow dziękuję”. Dalej dodał “Ja lubię styl J-Hope’a i Jimina”, J-Hope uśmiechnął się nieśmiało i kontynuował “Noszę to co mi sie podoba. Robię to dla własnej satysfakcji”. Gdy spytano “A kto zachowuje sie jak dziecko?”(*Dop. tłum - “Amaenbou” z japońskiego dosłownie znaczy “rozpieszczony”, ale w kontekście wywiadu i odpowiedzi V bardziej pasuje mi wyrażenie “jak dziecko”) wszyscy oprócz V, odpowiedzieli “V!”. V od razu odpowiedział płynny japońskim “Jak dziecko? Nikt u nas taki nie jest!” i jego odpowiedź sama w sobie była urocza. Poza aktywnościami BTS, Jungkook zdradził, że spędza z V praktycznie całe dnie na grach komputerowych. Gdy zapytano “Kto jest lepszy w grach?”, w momencie gdy V z trochę smutną minką odpowiedział “Jungkook”, ten krzyknął “Zwycięstwo, zwycięstwo!!” tak jakby właśnie zaczęli rozgrywkę. J-Hope, który z radością się mu przyglądał, powiedział “No i spójrzcie na to. Oni dwaj są najbardziej hałaśliwi *śmiech*". Jimin został uznany przez resztę chłopaków za najbardziej pracowitego członka grupy. W wolnym czasie podczas sesji zdjęciowej ćwiczył kroki w wolnym pomieszczeniu i nucił ich piosenki. Nie było momentu, kiedy podczas relacji z planu był rozkojarzony. Jednogłośnie najzabawniejszym członkiem został Jin. Zgodnie z tym co powiedział Jimin “dostaje -100 punktów za przesadzanie ze swoimi żartami i czasem niszczenie atmosfery”. Kwestię poczucia humoru Rap Monster wyjaśnił “Są takie żarty, które często sie pojawiają w pewnych momentach, więc zdarza się, że role się zmieniają. Ostatnimi czasy to Jin i Jungkook są zabawni”. Wtedy Jimin spytał “A co ze mną?” na co Jin z szerokim uśmiechem odpowiedział “Jimin wcale nie jest dowcipny” i ich zwyczajne rozmowy brzmiały tak bratersko. Wyglądali jakby naprawdę kochali siebie nawzajem i nie wiedzieli co z tym zrobić. Ich głęboka miłosć i zaufanie były bardzo widoczne.


‘Powód dlaczego najmłodszy członek zespołu ma osobny pokój’


Minęło już 7 lat odkąd wszyscy razem zamieszkali. Z ciekawością zapytaliśmy ich o rozplanowanie pokojów. Suga odpowiedział “Ja mieszkam z Jin’em” , V dodał “Ja i Rap Monster”, J-Hope kontynuował “Ja dzielę pokój z Jiminem, a Jungkook sam zajmuje pokój w podpiwniczeniu.” Jungkook wyjaśnił fakt, że mieszka sam “Lubię mieć przestrzeń dla siebie. Zazwyczaj jestem głośny, więc gdybym dzielił pokój z kimś innym, to ta osoba miałaby ciężko *śmiech*”. Mówiąc o byciu “samemu”, Suga który pełni rolę producenta w grupie odpowiedział, że woli pracować sam gdy tworzy muzykę. Rap Monster powiedział “Suga zawsze tworzy oryginalne dzieła, którze przerastają nasze wyobrażenie, więc ciekawi mnie jak pracuje, gdy tworzy piosenki”. Suga spokojnie odpowiedział “Nie lubię pokazywać innym mojego procesu tworzenia”, ta tajemniczość może być tym co wyróżnia jego geniusz.


Wszyscy członkowie odpowiedzieli, że Rap Monster i Suga są “centrum muzyki”. Byli najabrdziej aktywni przy odpowiedziach dotyczących muzyki.


Tłumacząc kwestię grupy, podążaja za gatunkiem hip-hopu i się go trzymają. Zatem zadaliśmy im pytanie “Czym jest hip-hop dla BTS?”, a Suga jako pierwszy zabrał głos “Odkąd byłem młody, słuchałem muzyki klasycznej, jazzu, hip-hopu i nie ograniczałem się w gatunkach, tworząc różne rzeczy. Lubiłem muzykę od bardzo dawna. To dlatego dla mnie muzyka jest zawsze naturalnie “czymś co po prostu jest.” I nawet teraz, bardziej niż ograniczać się jedynie do hip-hopu, mam takie poczucie tworzenia tego co po prostu lubię. Szczerze mówiąc, trochę się wahamy aby bezwarunkowo powiedzieć, że jesteśmy grupą hip-hopową. Ponieważ nasza muzyka jest czymś co naturalnie się z nas wydobywa. Tworzymy muzykę z myślą że jest to w pełni “muzyka BTS”, która nie ogranicza sie do jednego gatunku.”


‘Ich cele nie mają końca, ale teraz idą po prostu naprzód’

Słysząc taką uwagę, Rap Monster kontynuuje “Obecnie oprócz śpiewu w naszej muzyce jest też rap i taniec. Są rzeczy, które chcemy wyrazić poprzez nasze teledyski i które chcemy pokazać na koncertach. Oprócz hip-hopu są też inne rzeczy, które chcemy zrobić na różnych płaszczyznach muzyki i wciąż jest wiele rzeczy, które chcemy zobaczyć i pokazać fanom. Więc bardziej niż lśnić na jednym określonym polu, chcemy pracować ciężej i być aktywni na wszystkich polach muzyki. Na świecie jest wiele gatunków muzycznych i chcemy być grupą, która kryje je wszystkie.”


Wychodząc z Azji w świat jako grupa mająca popularność, umiejętności, pasję i oryginalność… znajdują sie pośrodku historii, gdzie podażają za marzeniem, którego nikt wcześniej nie doświadczył. Rap Monster powiedział też “Naszym obecnym celem jest szczęśliwe zakończenie światowej trasy. Kolejnym celem jest trasa na światowych stadionach. Jednak nawet jeśli to osiągniemy, to nasze cele sie nie kończą. Myślę, że w świecie rozrywki, kiedy osiągniesz jeden cel, zdobywasz następny. Więc wyczekujemy również tego jak będziemy się rozwijać i podążać naprzód. Po prostu idziemy przed siebie z całych sił.“


Powodem dlaczego ich muzyka jest ognista, ale piękna jest to, że “wypalają każdy obecną chwilę”. Szczere serca, ból czy cierpienie. To samo w sobie jest blaskiem życia zwanego młodością.  

źródło: cher_bts
ang trans: ctrlbeat
pl trans: Setsu @ crushonyou